Schodišťové výtahy: Kompletní průvodce 2024

Autor článku Stannah

Díky schodišťovým výtahům za rozumnou cenu bude vaše domácnost bezpečnější a lépe přístupná. Nezáleží na tom, jestli už vás dostihlo stáří nebo jenom myslíte na budoucnost: Schodišťovým výtahem se hladce dostanete, kam potřebujete, takže budete dál soběstační a nemusíte opouštět pohodlí vlastního domova.

Na úvod si projdeme sedm základních věcí, které je vhodné vzít v úvahu dřív, než se odhodláte ke koupi. Probereme všechno podstatné, od státních příspěvků na nákup schodišťového výtahu až po bezpečnostní prvky nebo možnosti přizpůsobení.

Sedm věcí, které byste měli před nákupem promyslet

Teď když už jste v obraze, můžeme se na schodišťové výtahy podívat podrobněji, prozkoumat různé typy v nabídce a seznámit se s jejich jedinečnými prvky i přednostmi

Získáte tak potřebný přehled, abyste si správně vybrali a udělali ze svého domova místo, kde se každý člen domácnosti snadno dostane všude, kam potřebuje. Pojďme na to.

Jak schodišťový výtah funguje

Schodišťový výtah se pohybuje pomocí hřebenového pohonu a baterií, které se ze zásuvky u horního nebo dolního konce schodiště neustále dobíjejí.

To zajišťuje, že výtah dokáže přepravit předepsanou hmotnost nahoru a dolů. Systém nouzového brždění a regulátor rychlosti se pak postarají, aby se výtah nikdy nepohyboval rychleji, než má.

Baterie

Díky dobíjení z elektrické zásuvky zůstávají baterie pořád plně nabité a schodišťový výtah je tak kdykoli připravený k provozu.

Ohledně spotřeby elektřiny si ale nemusíte dělat starosti, odběr je minimální a na účtech se nijak zásadně neprojeví.

Výpadek proudu

Pokud dojde k výpadku proudu, mají baterie dostatečnou kapacitu, abyste se z jednoho patra do druhého přepravili přibližně dvacetkrát.

A obvykle se dá ještě nějaká ta energie ušetřit tím, že po skončení jízdy vypnete spínač izolátoru. Tohle ale dělejte jen při výpadku proudu, jinak určitě nechávejte schodišťový výtah neustále zapnutý.

Výměna baterií

Baterie vydrží mezi jedním až pěti roky. Záleží na tom, jak často schodišťový výtah používáte a jak často je odpojený od elektřiny. Když nastane čas vyměnit baterie za nové, můžete využít služeb profesionálního technika.

Rozhodně nedoporučujeme, abyste takovou opravu prováděli sami. Baterie jsou uložené uvnitř sedačky a správná instalace vyžaduje proškoleného odborníka.

Nosnost

Nosnost schodišťového výtahu závisí na typu schodiště a vybraném modelu.

Přímá schodiště dovolují těžší náklad než točitá. U těch je třeba použít rozdílný typ kolejnice, aby se výtah přizpůsobil zatáčkám a ohybům. Obyčejně zvládne schodišťový výtah unést mezi 135 až 160 kg.

Typy schodišťových výtahů

U schodišťových výtahů existují tři základní druhy: výtahy pro přímá, točitá a venkovní schodiště. Každý je přizpůsobený danému typu schodiště a má svoje specifické vlastnosti a výhody.

Projdeme si je jeden po druhém, ať si můžete ujasnit, který typ je pro vás ten pravý.

Mohou schodišťové výtahy zatáčet za roh?

Schodišťové výtahy pro přímá schodiště

Schodišťové výtahy pro přímá schodiště se používají nejčastěji. Jsou určené pro jednoduchá rovná schodiště. Většina schodišť mívá mezi 12 a 16 schody, ale každý dům je jiný a instalace je možná i u schodišť dlouhých až 12 metrů.

Schodišťové výtahy pro točitá schodiště

Pokud schodiště zatáčí, je situace trochu složitější. Schodišťové výtahy pro točitá schodiště si ale naštěstí poradí s ohyby a zatáčkami skoro ve všech možných případech. Nezáleží na tom, jestli jde jen o mírný oblouk nebo ostrou zatáčku. Pokročilý design umožňuje, aby se výtah přizpůsobil každému zakřivení a hladce a s jistotou vás jím provezl.

Venkovní schodišťové výtahy

Jak už napovídá název, venkovní schodišťové výtahy jsou určené pro schodiště vně budovy. Může se jednat třeba o schodiště na dvorek, zahradu nebo do garáže. Výtahy jsou udělané tak, aby odolávaly jakémukoli počasí, včetně extrémních veder nebo zim.

Pro koho je schodišťový výtah?

Teď, když jsme probrali to základní, přichází na řadu otázka: „Komu je schodišťový výtah určený?“ Se samotnou obsluhou si poradí skoro každý. Je ale důležité se přesvědčit, že jste dostatečně pohybliví, abyste zvládli do sedačky bezpečně vsednout nebo z ní vystoupit. Pojďme si projít pár scénářů a zjistit, jestli je pro vás schodišťový výtah vhodné řešení.

Kompletní průvodce fungováním schodišťového výtahu

Senioři

Když někdo vysloví „schodišťový výtah“, obvykle si vybavíme seniory. A není to pro nic za nic, většinu uživatelů schodišťových výtahů opravdu najdeme mezi nimi. Je normální, že s přibývajícím věkem se člověk nepohybuje tak dobře jako dřív, a jen málokdo se chce na stáří stěhovat do domova důchodců nebo provádět rozsáhlé stavební úpravy. Schodišťový výtah nabízí alternativní řešení.

U spousty seniorů pořád platí „můj dům, můj hrad“. Někteří bydlí na stejné adrese už desítky let, takže představa stěhování jim může připadat hrozivá.

Díky schodišťovým výtahům teď mají reálnou možnost prožít stáří doma. A protože jsou tyto výtahy ergonomické a jejich obsluha není náročná, senioři zároveň ušetří energii, kterou pak můžou věnovat něčemu jinému. 

Lidé s omezenou pohyblivostí

Schodišťové výtahy samozřejmě nejsou vyhrazeny jen seniorům. Usnadní život každému, kdo trpí omezenou pohyblivostí. Můžou pomoct pacientům s chronickým onemocněním, degenerativním zraněním nebo lidem, kteří se zotavují po operaci. Rozhodující je, aby uživatel dokázal bezpečně nasednout a vysednout.

Pokud máte potíže s klasickým sedem s koleny ohnutými do pravého úhlu, možná vám budou vyhovovat schodišťové výtahy ve formě bidýlka pro přepravu v polostoji.

Vozíčkář

Pro vozíčkáře a pacienty s trvalým pohybovým postižením může být používání schodišťových výtahů trochu náročnější, ale vždycky záleží na konkrétní situaci. Schodišťový výtah není plošina a nedokáže přepravit invalidní vozík.

Pokud tedy vozíčkář výtah používá, musí mít vozík přistavený v horním i dolním patře co nejblíž sedačky.

A taky musí být schopný přemístit se z vozíku do sedačky schodišťového výtahu a naopak. S tím může samozřejmě pomoct další osoba, ale je lepší, když to uživatel zvládne sám.

S pohyblivostí jsme na tom každý trochu jinak a jestli je pro vás schodišťový výtah to pravé, nejlíp zjistíte tak, že si ho vyzkoušíte v nejbližší vzorkové prodejně.

Bezpečnostní prvky a možnosti

Navrch ke standardní výbavě je schodišťové výtahy často možné dovybavit prvky, díky kterým bude jejich používání ještě lehčí a bezpečnější.

Bezpečnostní senzory

Skoro každý schodišťový výtah na trhu má pod opěrkou nohou a po stranách pohonné jednotky bezpečnostní senzory. Tím je zajištěno, že když schodišťový výtah detekuje překážku, jemně, ale okamžitě zastaví.

Sklopná kolejnice

Pokud není na dolním konci schodiště dostatek místa, je možné dokoupit sklopnou kolejnici. Ta se při jízdě nahoru nebo dolů automaticky zvedá nebo klesá, aby nepřekážela v chodbě nebo ve dveřích. Díky tomu se není třeba obávat, že bude kolejnice blokovat nouzový východ nebo že o ni někdo zakopne.

Sklopná opěrka nohou

Prakticky všichni velcí výrobci schodišťových výtahů nabízejí modely, které se umí složit tak, aby zabíraly co nejmíň místa v době, kdy výtah nikdo nepoužívá. Sedadlo a opěrky rukou je třeba obvykle zaklápět ručně, ale u opěrek na nohy nabízejí špičkoví výrobci elektrické sklápění.

Obvykle se spouští tlačítkem na opěrce rukou. Opěrka nohou se sklopí nahoru, sjede níž a do sedačky se tak nastupuje snadněji. Navíc není třeba se ohýbat a sklápět opěrku ručně, což oceníte hlavně na horním konci schodiště.

Typy bezpečnostních pásů

Možnost vybrat si z kvalitních bezpečnostních pásů může být pro uživatele zásadní. Běžným řešením jsou jednoduché pásy s přezkou uprostřed (podobné najdete třeba na batohu), ale výrobci jako Stannah se snaží nabídnout víc.

Náš zatahovací bezpečnostní pás je uchycený na loketní opěrce a i uživatel trpící artrózou ho snadno uchopí a připevní. Bezpečnostní pás s imobilizérem nedovolí výtahu, aby se rozjel dřív, než je pás zapnutý. Pětibodové a diagonální bezpečnostní pásy zase nabídnou extra oporu v ramenou nebo, pokud je to potřeba, na vnitřní straně nohou.

Ovládání

Ovládání najdete na loketní opěrce a můžete ho obsluhovat, jakkoli to vaší ruce nejvíc vyhovuje. Jednoduše zatlačte na ovladač ve směru, kterým chcete, aby schodišťový výtah jel. Když tlak povolíte, schodišťový výtah zastaví.

Ruční ovládání je ergonomické a neklade skoro žádný odpor, hodí se tedy i pro uživatele, kterým už prsty neslouží tak dobře. Je dostupný i alternativní ovladač, kterým místo zprava doleva pohybujete nahoru a dolů.

Uzamykání na klíč

Uzamykání na klíč zabraňuje, aby schodišťový výtah používal ten, kdo nemá. Stačí jednoduše vyjmout klíč ze zámku a schodišťový výtah nebude možné použít. Až budete připraveni k další jízdě, zasunete klíč zase zpátky. A pokud si nepotřebujete dělat starosti s tím, že by schodišťový výtah používal i někdo další, můžete klíč nechávat v zámku natrvalo.

Typy sedaček

U schodišťových výtahů je možné vybírat z několika typů sedaček. Pohodlí hraje ve výběru samozřejmě zásadní roli, ale zároveň si určitě ohlídejte, aby sedačce nechyběly přesně ty praktické prvky, které budou pro vaše potřeby nejdůležitější.

Široké područky nejen poskytnou víc místa pro ruce, ale přidanou oporu a stabilitu oceníte i ve chvíli, kdy ze sedačky vstáváte.

Modely ve formě bidýlka, jako je náš schodišťový výtah Sadler, se výborně hodí pro všechny, kdo mají problémy s ohýbáním kolenou nebo se zády. Můžete se na nich přepravovat v polostoji a díky hydraulické sedačce se vám bude vystupovat mnohem snadněji.

Kromě těchto praktických prvků nabízejí schodišťové výtahy často i možnost vybrat si z různých stylových úprav. Můžete se tak rozhodnout třeba pro vinylové nebo tkané čalounění a zvolit si z nabízených barev tu, která se vám nejvíc líbí. U některých modelů je dokonce na výběr mezi světlým nebo tmavým dřevěným rámováním.

Jakmile se přesvědčíte, že sedačka vyhovuje vašim potřebám, můžete si najít styl, který ladí s vaším domovem.

Ceny schodišťových výtahů

I když vás schodišťový výtah vyjde mnohem levněji než přestavba nebo stěhování do domova pro seniory, cena výtahu a jeho instalace bude při rozhodování pořád dost zásadní faktor.

Náklady se odvíjejí od tvaru schodiště a vlastností, které u svého schodišťového výtahu potřebujete, takže pokud chcete získat přesnou kalkulaci, neobejdete se bez konzultace s odborníkem. 

Schodišťové výtahy vhodné pro vás i váš dům

Cena vs. výkon

Konečné rozhodnutí, jestli si pořídit schodišťový výtah, závistí na tom, co za svoje peníze dostanete. I když se počáteční investice může zdát poměrně vysoká, ve srovnání s účty za bydlení v domově seniorů nebo rozsáhlejší přestavbu domu jde pořád o docela malou částku.

Nejlevněji vás samozřejmě vyjde přestěhovat si ložnici do přízemí ale využívat ve vícepodlažním domě jen jediné patro není úplně ideální. Díky schodišťovému výtahu bude celý dům jen váš a se schody si nemusíte dělat starosti.

A když k tomu připočteme, že kvalitní schodišťový výtah vydrží i přes dvacet let, těžko hledat výhodnější řešení.

Tipy pro výběr schodišťového výtahu

Správný schodišťový výtah je ten, který je nejvýhodnější pro vás a vaši specifickou situaci. Často to není nejlevnější, ale ani nejdražší model.

Pokud tedy chcete najít rovnováhu mezi vaším rozpočtem a tím, co vyhovuje vaším potřebám, vezměte v úvahu následující věci.

  • Zvažte, jak dlouho budete schodišťový výtah používat. Pokud je vaše pohybové omezení jen dočasné nebo se do pár měsíců hodláte stěhovat, nabízí se vhodné prozatímní řešení v podobě pronájmu. Jestli ale plánujete zůstat bydlet doma déle než rok a půl, většinou se vám vyplatí schodišťový výtah rovnou koupit.
  • Vezměte v úvahu, jak na tom budete s pohyblivostí v budoucnu. Lidé často při výběru schodišťového výtahu berou v úvahu jen svoji momentální mobilitu. Ta se ale naneštěstí často postupně zhoršuje. Proto vždycky vybírejte model, který vám zvládne sloužit i v případě, že se situace změní. Pokud je pro vás používání výtahu náročné už teď, v budoucnu to bude pravděpodobně spíš horší.
  • Hlídejte si, co všechno je v ceně zahrnuté. Spousta prodejců láká na výhodné ceny, ale často je v tom háček. Je totiž velký rozdíl, jestli vám někdo jenom vyloží u dveří krabici, nebo si kupujete i bezpečnou profesionální instalaci a mnohaletou záruku. Při výběru schodišťového výtahu (a výrobce) se proto dívejte na to, co je výhodné dlouhodobě. Počáteční náklady jsou sice taky důležité, ale vždycky mějte na paměti otázku: „Co za svoje peníze dostanu v dlouhodobém horizontu?“ Ať už jsou vaše osobní priority při výběru jakékoli, vždycky platí, že si zároveň kupujete i soběstačnost a klid od zbytečných starostí.

Financování schodišťového výtahu

Možnosti financování se budou výrobce od výrobce lišit. Ale vždycky stojí za to zjistit si, jestli neexistuje možnost snížit pořizovací náklady, například v podobě státního příspěvku nebo daňových odpočtů

  • Státní příspěvky: Dostupnost dotací se bude lišit stát od státu. Pro lidi, u kterých je prokázaný určitý stupeň zdravotního postižení, ale zpravidla existují příspěvky i možnosti financování.
  • Daňové odpočty: V některých případech je možné schodišťový výtah uvést jako daňově odečitatelnou položku v rámci nákupu zdravotnických prostředků. 

Instalace a údržba

Jakmile si všechno prostudujete, vyberete výrobce, konkrétní model a vyřešíte financování, bude čas přikročit k instalaci. A my ve Stannahu děláme všechno pro to, aby byl tento krok co nejjednodušší. 

Jak fungují jednotlivé komponenty schodišťového výtahu

Datum si s vámi obvykle sjednáme telefonicky při objednávce, den před plánovanou instalací vám ještě pro jistotu zavoláme a potvrdíme to.

Ať už bydlíte kdekoli, můžete se spolehnout že od nás dostanete kompletní servis. To znamená že:

  • K vám pošleme kvalifikované techniky, kteří mají bezpečnou instalaci schodišťových výtahů dokonale zvládnutou.
  • Instalaci provedeme rychle, pečlivě a bez zbytečného nepořádku.
  • Zaškolíme vás v používání produktu a všechno vám ukážeme.
  • Dodáme příručky a budeme vám k dispozici v případě jakýchkoli problémů.

Naše techniky školíme nejenom v tom, aby prováděli instalaci podle našich standardů, ale také aby reprezentovali hodnoty, které jako firma vyznáváme. Spolupracujeme pouze s osvědčenými profesionály, pro které jsou kvalita, odbornost a skvělé služby stejně důležité jako pro nás.

Doporučujeme taky každoroční servis, abyste měli jistotu, že váš schodišťový výtah je ve špičkovém stavu. Opravy jsou samozřejmě součástí základní záruky, ale pokud si přejete zachovat tento servis i po jejím uplynutí, můžete si pořídit dodatečný servisní plán nebo prodlouženou záruku.

Opravy a každoroční údržbu si však můžete v případě potřeby sjednat i bez nich.

Schodišťový výtah a záruky

Záruky u schodišťových výtahů pokrývají několik různých věcí. Mezi hlavní pilíře patří záruka na součástky a záruka na kolejnici s motorem a převodovkou.

Pokud kupujete přímo u nás, budete mít přístup ke špičkové záruce firmy Stannah. Ta zahrnuje jednak efektivní údržbu, ale taky pohotovostní telefonická linku, na které jsme vám v případě jakýchkoli potíží k dispozici.

Kontaktujte nás 

A to by mělo být z naší strany všechno. Teď už to je jenom na vás. Pokud jste připraveni udělat další krok, neváhejte a kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme, abyste si pro sebe vybrali ten nejlepší schodišťový výtah a ještě dlouhé roky žili tam, kde jste doma.

Související články