3 Druhy schodišťových sedaček a jak vybrat tu správnou

Autor článku Stannah

Druhy schodišťových sedaček

Vypíchnout rozdíly mezi jednotlivými schodišťovými sedačkami není vždy jednoduché, protože všechny by měly plnit stejný účel – bezpečně vás dopravit po schodech nahoru a dolů. Když se však podíváte na některé z funkcí těchto sedaček blíže, na materiály, ze kterých byly vyrobeny a schodiště, pro která byly navrženy, pochopíte v čem se jednotlivé druhy liší.

Abychom vám usnadnili život, podívali jsme se na některé detaily, na základě kterých jednotlivé druhy schodišťových sedaček rozlišujeme, jako jejich kolejnice, hlavní funkce a způsob, jakým je sedačka instalována. Pojďme na to.

1. Různé druhy schodišťových sedaček

Různé druhy schodišťových sedaček

Existují tři druhy schodišťových sedaček – pro přímá, točitá a venkovní schodiště. Rozlišují se dle typu kolejnice, po které jezdí a která je buď rovná, zahnutá nebo určená pro venkovní schodiště.

1.1 Schodišťové sedačky pro přímá schodiště

Schodišťové sedačky pro přímá schodiště jsou pravděpodobně nejčastějším druhem. Vyznačují se jednoduchým designem a jsou vyrobeny pro přímá schodiště. Mohou být instalovány na schodiště o délce až 12 metrů, ačkoliv většina schodišť je kratších. Navíc, je-li třeba, je možné kolejnici zaříznout přesně na délku vašeho schodiště. Schodišťové sedačky pro přímá schodiště mohou být zpravidla znovu použity a instalovány na jiná schodiště, než pro která byla původně vyrobena. Instalaci však musí provést odborný technik.

1.2 Schodišťové sedačky pro točitá schodiště

Na rozdíl od sedaček pro přímá schodiště, jsou sedačky pro točitá schodiště navržena tak, aby opisovala jeho zatáčky a ohyby. Jak naznačuje samotný název, schodišťová sedačka pro točitá schodiště, je tato sedačka vyrobena přesně na míru konkrétnímu schodišti, odpovídá jeho rozměrům i točitému designu. Vzhledem k tomu, že je sedačka vyrobena na míru, její cena je obvykle vyšší a výroba trvá déle.

1.3 Schodišťové sedačky pro venkovní schodiště

Tento druh schodišťových sedaček je navržen  zvláště pro venkovní schodiště, abyste se mohli dostat také na dvorek nebo na zahrádku. Jejich odolná kovová kolejnice a robustní plastová sedačka vydrží permanentní působení povětrnostních vlivů jako je horko, chlad či vlhko. Navíc je dodáváme s ochranným krytem a zámkem pro ještě větší bezpečnost.

2. Typy sedaček

Typy sedaček

Druhy schodišťových sedaček lze odlišit také podle typu samotné sedačky. Pokud vybíráte schodišťovou sedačku podle typu sedátka, dbejte na to, aby byla pohodlná, bezpečná a bylo možné ji sklopit.

Zde vám představíme některé běžné typy sedaček.

 • Otočná sedačka: tento typ vám umožní vystoupit ze sedačky rovnou na podestu, a ne na schody. Většina výrobců nabízí manuální nebo automatický otočný systém.
 • Loketní opěrky a opěrky nohou: schodišťové sedačky jsou opatřeny loketními opěrkami a opěrkami nohou, které přispívají k většímu pohodlí i bezpečnosti. Některé značky mohou nabízet také automaticky sklopnou opěrku nohou, kterou tak snadno sklopíte, když sedačka není v pohotovosti.
 • Sklopná sedačka: když sedačku nikdo nepoužívá, je možné ji sklopit. Díky tomu šetří na schodišti místo a omezuje riziko pádu u těch, kteří používají schody běžným způsobem.

3. Typy kolejnic

Typy kolejnic

Kolejnice slouží k pohybu sedačky po schodech nahoru a dolů. Takže výběr správné kolejnice a to, jak se vašemu schodišti přizpůsobí, je při výběru sedačky zásadní. Existují tři typy kolejnic: rovné, zahnuté a venkovní. Jak již bylo řečeno výše, typ kolejnice se odvíjí od tvaru vašeho schodiště:

 • pro přímá schodiště zvolíme rovnou kolejnici;
 • pro točitá schodiště zvolíme zahnutou kolejnici;
 • a pro venkovní schodiště zvolíme rovnou venkovní kolejnici.

3.1 Rovná kolejnice 

Rovná kolejnice je nejzákladnějším typem kolejnice a je obvykle zaříznuta na konkrétní délku vašeho schodiště. Materiál, ze kterého je vyrobena, má vliv na její odolnost, takže často se používá otěru odolný anodizovaný hliník.

Při instalaci rovné kolejnice je nutné brát v potaz výšku prostoru nad schodištěm a šířku schodiště, která by měla být minimálně 72 cm. Pokud je vaše schodiště dostatečně široké a je nad ním dostatečný prostor, neměl by být s instalací schodišťové sedačky problém.

3.2 Schodišťové sedačky s výsuvnou kolejnicí či možností automatického sklopení

Schodišťová sedačka s funkcí výsuvné kolejnice, známá též jako sklopná kolejnice, je ideálním řešením pro přímá schodiště s překážkou u úpatí schodiště.

Konec kolejnice se složí, aby uvolnil prostor u úpatí schodiště. Takže jakmile vystoupíte ze sedačky, můžete dálkovým ovládáním poslat sedačku nahoru a kolejnice se složí, aby nepřekážela.

3.3 Zahnutá kolejnice 

Zahnuté kolejnice jsou nejdražším typem kolejnic, ale jsou velmi oblíbené. Chcete-li nainstalovat sedačku na stáčející se schodiště či schodiště s mezipodestou, pak budete potřebovat zahnutou kolejnici. Design zahnuté kolejnice je většinou komplexnější, protože je vyrobena na míru, aby dobře obepisovala otočky a ohyby vašeho schodiště.

Proto je důležité, aby odborný pracovník provedl obhlídku vašeho schodiště, učinil přesná měření a objednal pro vaši schodišťovou sedačku bezpečnou a spolehlivou zahnutou kolejnici.

Na míru vyrobené a modulární kolejnice

I u zahnutých kolejnic najdeme dva různé typy. Jedná se o kolejnice vyrobené na míru a modulární kolejnice.

Kolejnice na míru, rovněž známé také jako zakázkové kolejnice, jsou vyrobeny přesně na míru vašemu schodišti a díky tomu, že přesněji obepisují jeho tvar, nabízejí hladší jízdu.  Konkrétní design kolejnice se může lišit dle výrobce, kterého zvolíte, ale většinou se jedná o dvě souběžné trubice.

Modulární kolejnice obvykle tvoří jediná trubice a její instalace je jednodušší. Jízda po tomto typu kolejnice však nemusí být vždycky tak hladká jako u kolejnice na míru, i tak však tato varianta stojí za úvahu. Nicméně o typu kolejnice rozhodne komplexní tvar vašeho schodiště. Pokud se vaše schodiště několikrát zatáčí a otočky jsou úzké, měli byste zvážit, zda modulární kolejnice nebude cenově výhodnější.

4. Jiné druhy schodišťových výtahů: plošinové schodišťové výtahy

Kromě výše zmíněných třech druhů schodišťových sedaček jsou tu i jiná mobilní řešení.  Jedná se třeba o schodišťové výtahy s plošinou, známé také jako výtahy s plošinou pro invalidní vozík, který kombinuje nejlepší vlastnosti schodišťové sedačky a plošinového výtahu pro vozíčkáře.

Schodišťový výtah s plošinou, či plošina pro vozíčkáře, byl navržen tak, aby pomohl vozíčkářům pohybovat se mezi poschodími. Schodišťový výtah s plošinou lze získat v různých provedeních i velikostech, aby ho bylo možné použít na různých typech schodišť.

5. Různé funkce schodišťových sedaček

Různé funkce schodišťových sedaček

Schodišťové sedačky mají mnoho funkcí navržených pro větší komfort a bezpečnost svých uživatelů. Některé funkce jsou běžné, ale některé jsou unikátní. Pojďme se na některé z nich podívat.

5.1 Bezpečnostní funkce

Schodišťové sedačky mají určité bezpečnostní prvky s ohledem na svůj design.

 • Bezpečnostní pásy – fungují jako zádržný systém a pomáhají zabránit úrazům. Obvykle se snadno používají, což je důležité zvláště např. pro uživatele s artritidou.
 • Popruhy – jsou to jakési pásy, které slouží jako zádržný postroj u schodišťových výtahů pro strojící uživatele. Rovněž slouží jako bezpečnostní prvek.
 • Detekce překážek – některá zařízení jsou opatřeny elektronickými senzory, které rozpoznají překážku na schodech. Jakmile k tomu dojde, sedačka zastaví, aby se zabránilo zraněním a poškození zařízení.
 • Bezpečnostní klíč – chrání zařízení před neautorizovaným použitím dětmi nebo dospělými, kteří potřebují asistenci.

5.2 Nosnost

Nosnost je vlastnost, kterou byste při výběru schodišťové sedačky neměli opomenout. Ať už jde o zařízení pro soukromé či veřejné využití, je třeba dbát na to, aby zvolené zařízení vyhovovalo fyzickým dispozicím všech jeho uživatelů. Standardní nosnost schodišťové sedačky je okolo 130 kg, ačkoliv některé modely nabízejí nosnost až 200 kg.

Objevte také všechny rozměry našich schodišťových výtahů.

5.3 Ovládání

Schodišťové sedačky musí mít snadné ovládání, aby je mohli používat i lidé s omezenou zručností. Ovládání je obvykle umístěno na loketní opěrce sedačky, aby bylo možné snadno stlačit tlačítko a výtah se rozjel ve směru, který chcete.

Dálkové ovládání nebo ovládání umístěné na zdi je také praktickou záležitostí v případě, že chcete sedačku přivolat, když je zaparkovaná na jiném poschodí.

5.4 Dobíjení a pohon

Většina schodišťových sedaček je poháněna bateriemi dobíjených automaticky ze zásuvky v blízkosti schodiště. Takže v případě, že dojde k výpadku elektrické energie, nastoupí baterie a sedačka vás bezpečně dopraví, kam potřebujete. Proto je důležité parkovat sedačku u dobíjecí stanice, aby byly baterie vždy plně dobité.

6. Cena

 Cena schodišťové sedačky

Cena schodišťové sedačky se bude lišit s ohledem na model sedačky, typ kolejnice, dodatečných funkcích i zvoleného výrobce. Jak jsme již dříve zmínili, schodišťové sedačky pro točitá schodiště jsou obvykle dražší než pro přímá schodiště. Mezi další faktory, které mohou ovlivnit cenu, jsou:

 • Délka kolejnice;
 • Umístění schodišťové sedačky venku nebo uvnitř;
 • Počet schodů je na jednom rameni schodiště;
 • Umístění dveří v dráze schodišťové sedačky.

6.1 Použité a repasované schodišťové sedačky

Použité a repasované schodišťové sedačky jsou obvykle levnější variantou. Avšak v takovém případě je třeba být obezřetní, abyste měli jistotu, že dané zařízení je vhodné pro vaše schodiště a odpovídá vašim potřebám. Budete-li tuto možnost zvažovat, je třeba mít na paměti, že sedačka z druhé ruky nebude na vaše schodiště nikdy pasovat tak dobře jako sedačka vyrobená na míru. Takže rozhodnete-li se pro instalaci použité sedačky, zajistěte, aby tak učinil profesionální technik.

Firmy, které prodávají použité schodišťové či repasované sedačky obvykle nabízejí také instalační služby, takže budete-li chtít koupit sedačku z druhé ruky, zvolte firmu, která instalační služby nabízí.

7. Jak vybrat vhodnou schodišťovou sedačku

Jak vybrat vhodnou schodišťovou sedačku

Výběr vhodné schodišťové sedačky, kolejnice a dodatečných funkcí nemusí být snadné. Proto je důležité mít dostatek informací a znát všechny možnosti. Nejvhodnější je obrátit se na odborného poradce, který vám poradí s výběrem nejvhodnější schodišťové sedačky. Ve společnosti Stannah vám nabízíme bezplatnou obhlídku vašeho schodiště a pomůžeme vám najít schodišťovou sedačku, která odpovídá nejen vašim potřebám, ale je také vhodná pro vaše schodiště.

Související články