800 196 196

Zavolejte ještě dnes

Covid-19 | Osobní poradenství, které je při schůzce doma nezbytné při dodržení všech pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR.

Covid-19 | Osobní poradenství, které je při schůzce doma nezbytné při dodržení všech pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR.

Přečtěte si více

Přečtěte si více

Baterie schodišťového výtahu

Autor článku Stannah dne 04-09-2021

Zjistěte o bateriích schodišťového výtahu vše potřebné. Jak dlouho vydrží? Co představuje výměna baterií schodišťového výtahu?

schodišťový výtah na baterie

Jsou schodišťové výtahy vybaveny bateriemi?

Ano. Výtahy pro točitá i přímá schodiště jsou poháněny bateriemi, které jsou permanentně dobíjeny z hlavního napájecího zdroje.

Dobíjení baterií pro hřebenový pohon výtahu je zajištěno ze zásuvky u úpatí nebo na vrcholu schodiště. Takže jediné, co potřebujete, je obyčejná zásuvka v blízkosti schodiště a váš výtah může být uveden do provozu. Připojení do elektrické sítě zajišťuje, že baterie jsou vždy plně nabity a výtah je tak vždy připraven k použití. Při nezávazné obhlídce vašeho schodiště náš školený poradce najde tu nejvhodnější zásuvku, takže máte o starost méně.

A budete také klidněji spát, protože budete vědět, že díky pohonu na baterie vás výtah nenechá nikdy na holičkách. Při výpadku dodávky elektrické energie baterie fungují i nadále a váš výtah vás tak dopraví, kam potřebujete. I v případě delšího výpadku proudu vám plně nabité baterie umožní alespoň 15 až 20 jízd nahoru a dolů. Více k tématu výpadku proudu se dočtete zde.

Jaký typ baterií se u schodišťových výtahů využívá

Baterie ke schodišťovým výtahům Stannah se skládají ze dvou dobíjecích baterií 12 V/7,4 Ah, které jsou zapojeny sériově k pohonu DC motoru 24 V. Schodišťové výtahy využívají baterií typu VRLA, tedy bezúdržbové, ventilem řízené olověné akumulátory. Schodišťový výtah model 260 na schodišti o délce 12 metrů, či delším, nebo vysoko zátěžové schodišťové výtahy, potřebují více energie, proto jsou poháněny dvěma bateriemi 12 V/12 Ah. To je zhruba stejně jako tenisový nahrávací stroj, ale méně než golfové vozítko.

Baterie VRLA jsou navržené tak, aby tekutý elektrolyt nemohl uniknout. To znamená, že obsah baterie je chráněn proti vylití, a to i v případě, že dojde k proražení pláště baterie. Právě díky tomuto zabezpečení jsou VRLA baterie nejoblíbenějšími záložními bateriemi na trhu.

Baterie schodišťového výtahu

Jak dlouho baterie schodišťového výtahu vydrží než bude nutné je vyměnit?

Baterie ke schodišťovým výtahům Stannah dosahují životnosti okolo 3 až 5 let, záleží na způsobu používání a také na tom, jak často bývá výtah odpojen od napájení. I když výtah zrovna nepoužíváte, neměl by být z elektrické sítě nikdy odpojován. Při běžném provozu by rovněž měl být spínač výtahu vždy v poloze „Zapnuto“. Výjimkou je výpadek dodávky elektrické energie. V takovém případě je vhodné, aby v době, kdy výtah není používán, bylo provedeno vypnutí izolačního odpojovače. K tomuto opatření by se však mělo přistupovat pouze v nouzové situaci (třeba výpadku proudu). Když je totiž spínač vypnut, baterie se nemohou správně dobíjet.

Typ vašeho schodiště není pro bateriový systém rozhodující. Přímá i točitá schodiště využívají stejný typ baterií se stejnou produktovou specifikací a stejným pohonným systémem. Délka schodů je ovšem však při volbě baterií zásadní. Na delším schodišti musí mít výtah dostatek energie, aby ujel delší vzdálenost. Jak jsme již zmínili v odstavci výše, pro model Stannah 260 na schodišti o délce 12 metrů a delším, stejně jako u vysoko zátěžových výtahů, je např. nutné použít dvě baterie 12 V/12 Ah místo baterií 12 V/7,4 Ah.

vyzadejte si kalkulaci zdarma

Žádejte bezplatnou kalkulaci na váš schodišťový výtah Stannah

Stačí jediný krok a budete mít všechny potřebné informace, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout.

Požádejte o to hned

</div >

Údržba baterií pro schodišťové výtahy

Pokud zajistíte, že baterie nezůstanou nikdy dlouho bez napájení, nebudou potřebovat žádnou údržbu. Stačí jednoduše výtah po každé jízdě „zaparkovat“. Při nezávazné a bezplatné obhlídce vám naši poradci sdělí všechny potřebné informace, třeba o servisním plánu. Co se týče schodišťových baterií, je však běžné, že se na ně vztahuje počáteční záruka nebo jsou součástí rozšířeného servisního plánu.

V rámci běžné údržby výtahový technik zkontroluje stav baterií a pomocí zkoušečky zjistí, zda se správně dobíjejí. Zkoušečka prověří, zda je nutné baterie vyměnit nebo jsou stále provozuschopné.

Rozhodně však nedoporučujeme, abyste si baterie schodišťového výtahu vyměňovali sami. Může se zdá, že výměna baterií výtahů pro přímá či točitá schodiště je velmi jednoduchá, ale pro neškolenou osobu může být opak pravdou. Výměna baterií vyžaduje odstrojení některých částí vozíku schodišťového výtahu. Následně je nutné vyjmout starou baterii a nahradit ji novou, s odpovídajícím napětím. Odpojené části je pak nutné na vozík znovu správně namontovat. Výměnu baterií pro vás zajistí profesionální technik společnosti Stannah nebo zástupce výrobce či autorizovaného prodejce. Pak budete mít jistotu, že vy i vaši blízcí jste v bezpečí.

Jak poznám, že je třeba baterie u schodišťového výtahu vyměnit?

 

výměna baterií schodišťového výtahu

Výměna baterií schodišťového výtahu

Na snížení výkonnosti vašich baterií nebudete upozorněni pípáním ani blikáním nouzového osvětlení na vašem schodišti. Když se životnost vašich baterií blíží ke konci, můžete zaznamenat následující jevy::

  • schodišťový výtah bude jezdit pomaleji než obvykle
  • schodišťový výtah se po chvilce zastaví a pak znovu rozjede
  • baterie se na svém obvyklém dobíjecím místě nedobije

V konečné fázi je baterie schodišťového výtahu zcela vybitá a nelze ji znovu dobít. A tehdy je nutné baterii vyměnit. Opět připomínáme, že výměnu by měl provést odborný technik.

K dobíjení baterií dochází vždy při zaparkování výtahu po jeho použití. Jedině správným zaparkováním zajistíte, že baterie jsou vždy dostatečně nabity. Pokud se chystáte na delší dobu odjet, třeba na dovolenou, požádejte někoho, aby vám zaléval kytky a projel se místo vás výtahem.

Pořizovací cena baterií pro schodišťové výtahy

Pokud se zajímáte o cenu vyměnitelných baterií pro schodišťové výtahy, doporučujeme kontaktovat přímo lokální pobočku společnosti Stannah nebo autorizovaného prodejce. Ověříte si tak, zda baterie nejsou ještě v záruce nebo zda nemůžete čerpat výhod (prodlouženého) servisního plánu. Naši školení pracovníci vám ochotně pomohou, buď po telefonu nebo při bezplatné a nezávazné obhlídce vašeho schodiště. To se týká všech vašich požadavků na výměnu baterií. Kdo jiný by vám mohl pomoci lépe než výrobce schodišťových výtahů, který se v branži pohybuje již více než 150 let.

Další texty:

Jaký typ baterie se u schodišťových sedaček používá?

Často kladené otázky ohledně baterií schodišťových sedaček

Ohledně baterií schodišťových sedaček dostáváme mnoho dotazů a zde se je snažíme co nejpodrobněji zodpovědět. Zbývající často kladené otázky jsme zodpověděli v této části. Chcete se zeptat ještě na něco jiného? Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám pomůžeme a poskytneme ty nejlepší informace, které vám pomohou se správně rozhodnout.

Musím sedačku vypínat, aby se tak šetřily baterie?

Ne, za normálních okolností to není nutné. Sedačku byste vždy měli parkovat na dobíjecí stanici a měla by být vždy zapnutá. Baterie se tak vždy dostatečně dobíjejí, abyste se ani při výpadku proudu neocitli bez možnosti využití sedačky.

Možná jedině v případě výpadku proudu byste měli za účelem šetření životnosti baterií vypnout izolační spínač.

Musím na výměnu baterií přivolat odborníka nebo si je mohu vyměnit svépomocí?

Doporučujeme, abyste si na výměnu zavolali odbornou pomoc. Jedná se totiž o průmyslové baterie, které jsou umístěny v těle vozíku schodišťové sedačky. Proto by měly být vyměněny odborným technikem, jelikož je nutné vyjmout původní baterie a vložit nové o správném napětí a následně vozík opět smontovat.

Je-li to možné, obraťte se na zástupce společnosti Stannah nebo autorizovaného prodejce, který vám baterie bezpečně vymění. Výměna je většinou zahrnuta v základní záruce nebo je součástí prodlouženého servisního plánu.

Co se děje se starými bateriemi?

Staré baterie jsou odvezeny zpět do skladu společnosti Stannah, kde si je vyzvedne zástupce firmy, která má licenci na recyklaci tohoto typu produktů.

V rámci výměny baterií odborným technikem společnosti Stannah, bude provedena také běžná kontrola zařízení, aby bylo zajištěno, že veškeré komponenty jsou funkční a výtah lze bezpečně používat.

Co se stane, když dojde k výpadku dodávky elektrické energie?

V případě výpadku proudu bude schodišťová sedačka i nadále fungovat na cca 20 jízd nahoru a dolů. Sedačka je totiž vybavena bateriemi, které se neustále dobíjejí z elektrické sítě. Pokud dojde k výpadku proudu, pak je výtah poháněn bateriemi. Baterie se automaticky dobíjejí, jakmile je sedačka zaparkovaná u hlavní dobíjecí stanice. Proto je důležité, abyste ji zde parkovali vždy, když sedačku nepoužíváte.

Při výpadku proudu můžete šetřit životnost baterií tím, že vypnete isolační spínač, když sedačku nepoužíváte. K tomuto opatření by se však mělo přistupovat pouze v nouzové situaci (třeba výpadku proudu). Když je totiž spínač vypnut, baterie se nemohou správně dobíjet.

Kontaktujte společnost Stannah

Koupě schodišťové sedačky není každodenní záležitostí, proto chápeme, že máte mnoho dotazů. Rádi vám pomůžeme a uděláme vše proto, abyste zvolili to nejlepší řešení pro sebe i pro vás domov. Zavolejte nám nebo si vyžádejte, abychom zavolali zpátky a my vám rádi osobně a nezávazně poskytneme potřebné informace.