10 faktů o bateriích schodišťového výtahu, které potřebujete vědět

Autor článku Stannah

Jak schodišťový výtah funguje? Je poháněn bateriemi? Jaká je životnost baterií schodišťového výtahu a jak náročná je jejich výměna?

Níže najdete všechny důležité otázky pro všechny majitele schodišťového výtahu, na které vám v našem novém článku o bateriích odpovídáme.

1. Jak schodišťový výtah funguje?

Schodišťový výtah pro přímá schodiště nebo pro točitá schodiště, je mobilním zařízením, které pomáhá lidem pohybovat  se bezpečně a samostatně po schodech nahoru i dolů.

Schodišťové výtahy tradičně využívají vozík poháněný bateriemi a pastorkový pohon. Aby vás sedačka po stisknutí tlačítka na ovladači vyvezla do poschodí, do kterého chcete, motor schodišťového výtahu musí otočit kolečkem, které je zasazené do ozubeného kolečka na kolejnici.

Pokud se chcete vrátit na poschodí, odkud jste vyjížděli, stisknete tlačítko a motor opět otočí kolečkem, tentokrát v opačném směru, aby sedačka jela na druhou stranu.

2. Jsou schodišťové výtahy vybaveny bateriemi?

Jsou schodišťové výtahy vybaveny bateriemi?

Ano, jsou. Schodišťové výtahy Stannah při pohybu po schodech nahoru i dolů vždy využívají baterie. Mají totiž velmi nízkou spotřebu a umožňují vám využívat sedačku i v případě výpadku dodávky elektrické energie.

Při plném nabití jsou baterie schodišťových výtahů Stannah schopny zvládnout s ohledem na délku schodiště 15 až 20 jízd.

To je také jeden z důvodů, proč by měla být schodišťová sedačka vždy připojena do elektrické sítě prostřednictvím klasické zásuvky. Sedačka tak bude plně funkční a baterie budou vždy plně nabity.

Proto se ani v případě výpadku dodávky elektrické energie nemusíte obávat, že zůstanete viset mezi poschodími.

Jaký typ baterií využívají schodišťové výtahy Stannah? 

Schodišťové výtahy Stannah jsou vybaveny dvěma dobíjecími bateriemi kapacitě 12 V 7 Ah, které jsou zapojeny sériově, aby mohly pohánět motor 24V DC. Tento motor má dostatečný výkon, aby zajistil pohon sedačky po dráze 12 metrů a více.

Schodišťové výtahy Stannah využívají baterií typu VRLA, tedy ventilem řízené olověné akumulační baterie. Součástí baterie je elektrolyt, který je chráněn proti rozlití, i v případě, že dojde k proražení obalu baterie.

Tento typ baterií je považován za jeden z nejbezpečnějších na trhu, proto si je oblíbili i jiní výrobci.

3. Kde jsou baterie schodišťového výtahu umístěny?

Baterie schodišťového výtahu Stannah jsou umístěny v prostoru uvnitř samotné sedačky. Toto místo bylo zvoleno tak, aby byla zajištěna bezpečnost pro každého, kdo bude schodišťový výtah používat.

Z důvodu bezpečnosti je tento prostor uzavřený a zajištěný šrouby, aby se zamezilo jeho otevření během jízdy.

4. Jak mohu baterie schodišťového výtahu dobíjet?

Baterie schodišťového výtahu Stannah lze dobíjet automaticky, a to při různých příležitostech:

Jediné, co je třeba zajistit, aby do zásuvky, do které je výtah zapojen, proudil elektrický proud.

Bude schodišťový výtah fungovat i v případě výpadku dodávky elektrické energie?

Ano. Všechny modely schodišťových výtahů Stannah budou fungovat stejně dobře i při výpadku dodávky elektrické energie.

Jak již bylo řečeno výše, dojde-li k výpadku elektrického proudu a jsou-li baterie schodišťového výtahu plně nabity, zařízení je schopno posloužit na 15 až 20 jízd.

Počet jízd, které je sedačka schopna bez dodávky proudu vykonat, záleží na délce schodiště, tj. vzdálenosti mezi poschodími.

Pokud se domníváte, že výpadek proudu bude trvat delší dobu, můžete šetřit energii v bateriích tím, že vypnete vypínač do polohy „OFF‟. V takovém případě zapněte zařízení pouze tehdy, pokud se potřebujete dostat do jiného poschodí.

Pokud ovšem necháte schodišťový výtah vypnutý dlouho, nebude schopna dobíjet baterie a nakonec zařízení přestane fungovat.

5. Jak mohou prodloužit životnost baterií schodišťového výtahu?

Jak mohou prodloužit životnost baterií schodišťového výtahu?

Vždy, když schodišťový výtah nepoužíváte, ujistěte se, že je zaparkovaná na dobíjecí stanici a vypínač je v poloze „ON‟.

Zařízení je třeba používat pravidelně, aby byly baterie stále aktivní a provozuschopné.

Pokud potřebujete na několik dní či dokonce na měsíc odjet, vyplatí se požádat někoho, komu věříte, aby sedačku čas od času použil.

Návštěva servisního technika, který provede odbornou údržbu je také vhodným způsobem, jak zajistit, aby váš schodišťový výtah fungoval, jak má. Během této návštěvy zkontrolujeme stav baterií a zjistíme, zda není případně možné udělat něco k zajištění jejich delší životnosti.

Mám schodišťový výtah vypínat, aby se šetřila baterie?

Ne. Je-li schodišťový výtah delší dobu vypnutý, baterie se nedobíjejí a mohou se dokonce zcela vybít.

Pokud nejde o nouzovou situaci, rozhodně nedoporučujeme schodišťový výtah vypínat Mluvíme-li o nouzové situaci, máme na mysli:

  • Během výpadku dodávky elektrické energie je možné, že budete muset schodišťový výtah použít několikrát ještě před tím, než bude dodávka obnovena, přičemž baterie budou plně nabité.
  • Je-li schodišťová sedačka mimo dobíjecí stanici a objeví se porucha, pak byste měli zařízení vypnout.

6. Jaká je životnost baterií schodišťového výtahu?

Pro Váš klid na duši máte při zakoupení schodišťové sedačky Stannah 5 let záruku na všechny díly včetně baterií. (Platí jen při zakoupení nové schodišťové sedačky).

Životnost baterií závisí na způsobu, jakým zařízení používáte a jak často necháváte sedačku zaparkovanou mimo dobíjecí stanici.

Toto je třeba zvlášť zdůraznit, pokud necháte schodišťovou sedačku často zaparkovanou mimo dobíjecí stanici, životnost baterií nebude příliš dlouhá a může tak dojít i k jejich poškození. Takže nikdy nenechávejte schodišťovou sedačku zaparkovanou mimo dobíjecí stanici příliš dlouho.

7. Jak zjistím, že je načase baterie u mého schodišťového výtahu vyměnit?

Při návštěvě k provedení údržby technik společnosti Stannah otestuje baterie vašeho schodišťového výtahu. Díky tomuto testu technik zjistí, po jak dlouhou dobu budou baterie ještě v dobrém stavu či je třeba je vyměnit.

Bez ohledu na návštěvu technika však můžete pozorovat jisté změny, které vás upozorní, že baterie je třeba vyměnit. Např.

  • Schodišťová sedačka se začne pohybovat mnohem pomaleji než obvykle;
  • Při pohybu nahoru se schodišťová sedačka zastaví a po pár sekundách se znovu rozjede;
  • Baterie se nedobíjejí, ačkoliv je schodišťová sedačka zaparkovaná na dobíjecí stanci.

8. Jak zjistím, že baterie mého schodišťového výtahu fungují správně?

že baterie mého schodišťového výtahu fungují správně

Pokud váš schodišťový výtah funguje stejně dobře jako v den, kdy byla instalována, nemáte se čeho obávat. Máte-li však o stavu baterií vašeho schodišťového výtahu nějaké pochybnosti, pak je nejlepší se s námi přímo spojit.

Naši technici pak provedou diagnostický test, jako třeba měřič kapacity baterií, který změří, zda se baterie normálně dobíjejí.

Mohou být provedeny i jiné diagnostické testy, aby se vyloučily případné další potíže, které by mohly ohrozit správné fungování schodišťové sedačky.

Jak mohu otestovat baterie u svého schodišťového výtahu?

Pokud nemáte žádné technické znalosti o bateriích schodišťového výtahu, pak není vhodné, abyste jejich testování prováděli sami na vlastní pěst a měli byste tuto činnost přenechat profesionálnímu technikovi.

Aniž byste chtěli, mohli byste baterie či jiné nezbytné součásti  schodišťového výtahu poškodit.

Chcete-li zkontrolovat stav baterií svého schodišťového výtahu, můžete kontaktovat zákaznické oddělení společnosti Stannah a my vám rádi pomůžeme.

Proč je má schodišťová sedačka pomalejší?

Neobvyklé zpomalení vaší schodišťového výtahu může naznačovat, že vašim bateriím končí životnost.

Pokud se schodišťová sedačka nepohybuje stejnou rychlostí jako dřív, kontaktujte nás a vyžádejte si návštěvu technika, aby prověřil, zda není nutné baterie vyměnit.

9. Jak mohu vyměnit baterie u svého schodišťového výtahu?

Musím si na výměnu najmout profesionálního technika nebo zvládnu baterie vyměnit svépomocí?

Výměna baterií schodišťového výtahu

Výměna baterií schodišťového výtahu nevypadá složitě. Pokud však nemáte školení nebo vám chybí technické zkušenosti, pak vám jejich výměna může způsobit nejednu vrásku.

Při výměně baterií schodišťového výtahu musí technik odmontovat některé části zařízení, vyjmout staré baterie a nainstalovat nové.

Technik musí znát do detailu všechny součástky schodišťového výtahu. A je stejně tak důležité, aby nainstalovali nové baterie se správným napětím, aby provoz schodišťového výtahu nebyl nikterak ohrožen.

Technik musí také vědět, jak jednotlivé části namontovat zpět na správné místo, aby mohlo zařízení opět bezpečně fungovat.

Kde se uskladňují staré baterie schodišťových výtahů?

Jakmile jsou staré baterie ze schodišťového výtahu technikem společnosti Stannah vyjmuty, jsou převezeny zpět do našeho skladu.

Následně si je převezmou firmy, které se na recyklaci těchto produktů zaměřují.

Nikdy nevyhazujte použité baterie schodišťového výtahu do koše. Staré baterie se musí třídit samostatně a nesmějí se míchat s ostatním suchým recyklovatelným odpadem.

Baterie, které nejsou správně recyklovány mohou kontaminovat jiné odpady a mohou být škodlivé pro člověka i pro životní prostředí.

10. Jaká je cena baterií schodišťového výtahu?

Nejlepší způsob, jak najít přesnou cenu náhradních baterií pro váš schodišťový výtah, je kontaktovat náš tým u společnosti Stannah.

Na nové baterie se může vztahovat záruka ke schodišťovému výtahu nebo mohou být zahrnuty v prodlouženém servisním plánu.

Může mi společnost Stannah pomoci s výměnou baterií u mého schodišťového výtahu?

Ano, samozřejmě, že může. Naši odborní technici jsou připraveni vám pomoci a zodpovědět jakékoliv otázky ohledně údržby baterií a dalších částí schodišťového výtahu Stannah.

Můžete nás rovněž kontaktovat a zjistit, zda je výměna baterií vašeho schodišťového výtahu součástí záruky od společnosti Stannah a za jakých podmínek je možné jí využít.

Naše servisy najdete po celé republice a je možné nás kontaktovat po telefonu. Můžete nám volat:

Ve všední dny Provozní doba Telefonní číslo
Pondělí až pátek 7:00 až 19:00

Bezplatná linka: 800 196 196

Mobilní telefon: 775 686 686

Případně nás můžete kontaktovat prostřednictvím našeho zákaznického kontaktního formulářea některý z našich poradců se vám ozve, jakmile to bude možné.

Konec konců, kdo by vám mohl pomoci lépe, než společnost Stannah, výrobce schodišťových výtahů s více než 150letou zkušeností v oblasti mobility?

Naším cílem je pomáhat lidem, aby si užívali svobodu a nezávislost, kterou získáte jedině se schodišťovou sedačkou Stannah. Tak neváhejte a kontaktujte nás. Jsme tu pro vás!

 

Související články

Související články