Hodí se schodišťový výtah na jakékoliv schodiště? Veškeré informace k tomuto tématu najdete právě tady!

Autor článku Stannah

Hodí se schodišťový výtah na jakékoliv schodiště?

Odpověď zní: „Ano.“ I když má vaše schodiště unikátní charakter, je možné najít vhodný schodišťový výtah, který na něj půjde instalovat.
I takovou výzvu lze překonat. V dnešním článku vám vysvětlíme, proč je to možné.

Lze schodišťový výtah instalovat na jakékoliv schodiště?

Ano. Ve většině případů jsou schodišťové výtahy navrženy tak, aby se hodily na různé typy schodišť.

Bez ohledu na design či množství podest, lze najít výtah, který bude odpovídat nárokům na vaši mobilitu a bude odpovídat tvaru vašeho schodiště, ať už je přímé, točité či venkovní.

Ve společnosti Stannah vyrábíme schodišťové výtahy na míru, a proto mohou být snadno přizpůsobeny různým prostorům a schodištím.

Proč je možné instalovat schodišťový výtah na jakékoliv schodiště?

Genialita designu schodišťového výtahu spočívá v jeho adaptabilitě: modely schodišťových výtahů jsou vysoce adaptabilní. Lze přizpůsobit výšku, šířku i samotnou kolejnici.

Kolejnice, po které se sedačka pohybuje, je rovněž vyrobena na míru, aby se vešla tam, kam potřebujete a zařízení přitom uspokojilo vaše potřeby spojené se sníženou mobilitou.

Pojďme se na některé části schodišťového výtahu podívat detailněji, abychom pochopili, jak mohou ovlivnit schopnost výtahu přizpůsobit se konkrétnímu schodišti.

Různé typy schodišťových výtahů

Různé typy schodišťových výtahů

Aby se lépe přizpůsobily různým prostorám, existují tři různé typy schodišťových výtahů:

Různé typy kolejnic pro různé druhy schodišťových výtahů

Kolejnice mohou být rovné, zahnuté nebo modulární. Volba té či oné kolejnice závisí na tvaru vašeho schodiště.

Proto musí být kolejnice vyrobena na míru, aby perfektně seděla na vaše schodiště a zajistila, že pohyb po schodech nahoru i dolů je co nejpohodlnější a nejhladší.

Rozměry schodišťového výtahu

Schodišťové výtahy mají různé rozměry jsou důležité proto, aby se zařízení vešlo do prostor, kam má být instalováno.

Schodišťový výtah pro točitá schodiště bude mít jiné rozměry než schodišťový výtah pro přímá nebo venkovní schodiště, protože schodiště, na které bude instalován bude mít nutně jiný design, třeba proto, že bude mít mezipodestu.

Jsou schodišťové výtahy vyrobeny na míru?

Ano. Ve většině případů jsou schodišťové výtahy vyrobeny na míru. Ve společnosti Stannah jsou naši poradci připraveni vám pomoci najít schodišťový výtah se správnými rozměry, který bude vyhovovat vašim potřebám i vašemu domu.

Proto pokud se rozhodnete koupit si schodišťový výtah, je nezbytné, abyste si nechali přeměřit a posoudit vaše schody profesionálem.

Naši experti na mobilitu přeměří vaše schodiště a zpracují jeho fotometrickou studii. Tato studie zajistí, že váš schodišťový výtah a jeho kolejnice budou vyrobeny přesně na míru vašemu schodišti.

Následně tým našich inženýrů navrhne a vyrobí schodišťový výtah, který bude perfektně vyhovovat vašemu domu a pomůže vám cítit se bezpečněji při pohybu po schodech.

Mohou schodišťové výtahy zatáčet za roh?

Mohou schodišťové výtahy zatáčet za roh?

Ano. Schodišťové výtahy mohou objíždět rohy na mezipodestách a v případě potřeby i na podestách u úpatí či na vrcholu schodiště.

Hlavním cílem je zajistit, abyste se cítili bezpečně a pohodlně při nasedání a vysedání ze sedačky.

Kolejnice bude umístěna mírně ode zdi (asi 15 cm) a bude opisovat tvar schodiště i rohy na podestách.

Takto zůstane dostatek místa pro ostatní, kteří budou chtít schodiště užívat běžným způsobem, když výtah není zrovna v provozu.

Potřebujete-li vést výtah za roh, pak je možné ho vybavit dalšími funkcemi, které nabízejí dodatečný komfort a bezpečnost, jako třeba sklopnou kolejnici, která se zasune, aby uvolnila prostor u úpatí schodiště.

Může být kolejnice schodišťového výtahu zkrácena?

Ano. To však bude záviset na okolnostech a důvodech, proč o zkrácení uvažujete.

Je-li váš výtah vyroben na míru, rozměr kolejnice by měl dokonale odpovídat vašemu schodišti.

Zkrácení kolejnice schodišťového výtahu je rozhodnutí, které byste měli nechat na konstruktérech, kteří budou váš schodišťový výtah vyrábět.

Na základě rozměrů pořízených experty na mobilitu při obhlídce schodiště, budou konstruktéři vědět, jak nejlépe postupovat.

Pokud zvažujete koupi schodišťového výtahu z druhé ruky a zjistíte, že by kolejnice potřebovala zkrátit, nikdy k tomu nepřistupujte bez konzultace s odbornými techniky specializovanými na schodišťové výtahy.

Jelikož jsou schodišťové výtahy obvykle vyrobeny na zakázku, při instalaci výtahu z druhé ruky musíte zajistit, že se bude postupovat dle bezpečnostních pravidel a veškeré součásti i kolejnice budou důkladně a bezpečně namontovány.

Jaké jsou požadavky na instalaci schodišťového výtahu?

Jedním ze zásadních požadavků na instalaci schodišťového výtahu je vybrat si spolehlivou firmu, která vám zajistí plnou podporu od prvního kontaktu až po samotnou montáž výtahu.

Experti na mobilitu společnosti Stannah důkladně posoudí, zda prostor, do kterého má být schodišťový výtah instalován, splňuje veškeré požadavky.

Mezi tyto požadavky patří:

Přístup k elektrické zásuvce

Schodišťové výtahy fungují na bateriový pohon. Proto by měly být vždy připojeny do elektrické sítě, aby bylo zajištěno správné dobíjení baterií.

V případě výpadku dodávky elektrické energie se schodišťový výtah plně spoléhá na baterie, aby mohl fungovat i nadále a zajistil, že nezůstanete viset mezi poschodími.

Minimální šířka schodiště

Minimální šířka schodiště potřebná pro instalaci schodišťového výtahu se pohybuje mezi 66,8 až 67,9 cm. Tato čísla se ovšem mohou měnit v závislosti na tvaru schodiště, tj. je-li vaše schodiště přímé, točité, venkovní či interiérové.

Tyto rozměry rovněž zaručují, že váš schodišťový výtah bude mít minimální požadovaný prostor pro bezpečný pohyb po schodech.

Dostatek prostoru nad schodištěm

Neexistuje standardní rozměr pro výšku prostoru na vrcholu schodiště.

Mobilní expert společnosti Stannah však během obhlídky vašeho schodiště potvrdí, zda je na jeho vrcholu dostatek místa, abyste ze sedačky bezpečně vystoupili a nastoupili.

Závěr

Schodišťové výtahy mohou být instalovány na téměř jakékoliv schodiště.

Instalace však vyžaduje předchozí posouzení specialistou na mobilitu, aby bylo garantováno, že řešení, pro které jste se rozhodli, je tím, které nejlépe poslouží vašim potřebám a prostorovým požadavkům.

Ať už je tvar vašeho schodiště jakýkoliv, ve společnosti Stannah vyrábíme na míru šité řešení pro každého zákazníka, a to včetně personalizovaných prvků počínaje parametry sedačky a konče typem kolejnice.

Naším cílem je pomoci vám získat znovu nezávislost a svobodu volně se pohybovat po domě, který máte rádi. Takto budete opět schopni bezpečně a nezávisle používat vaše schody a budete mít přístup do všech místností v domě.

Související články