800 196 196

Zavolejte ještě dnes

Covid-19 | Osobní poradenství, které je při schůzce doma nezbytné při dodržení všech pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR.

Covid-19 | Osobní poradenství, které je při schůzce doma nezbytné při dodržení všech pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR.

Přečtěte si více

Přečtěte si více

Rozměry schodišťového výtahu

Autor článku Stannah dne 05-11-2019

Jak najít vhodný schodišťový výtah, který se vejde k vám domů

Ti, kteří zvažují koupi schodišťového výtahu z důvodů omezených možností pohybu, se nejčastěji obávají, jestli se výtah na schodiště vůbec vejde a jak se bude v interiéru vyjímat. Jednoduše, je-li vůbec vhodným řešením. Pojďme se proto podívat na některé rozměry schodišťového výtahu a jeho další specifikace!

Schodišťový výtah – praktické řešení pro lepší mobilitu

Než začneme, pojďme se ujistit, že si rozumíme. Mluvíme-li o schodišťových výtazích, máme na mysli sedačku s motorizovaným podvozkem, která se pohybuje po kovové kolejnici, připevněné přímo ke schodům. Nejedná se o vertikální plošinu, ani domácí výtah. Není určen k přepravě invalidního vozíku, ani k transportu více osob najednou. Schodišťové výtahy jsou navrženy pro jednoho sedícího uživatele, kteří se pomocí jemného stisku ovládacího tlačítka mohou přepravovat po schodech nahoru a dolů.

Typy schodišťových výtahů a kde mohou být instalovány

Schodišťové výtahy mohou být namontovány na přímá, točitá či venkovní schodiště a jsou nabízeny s řadou volitelných prvků, aby lépe vyhovovaly vašim potřebám. Výtahy pro přímá schodiště jsou ukotveny na jednoduché rovné kolejnici, která je zaříznuta přesně na délku vašeho schodiště. Výtahy pro točitá schodiště jsou dodávány jako stavebnice nebo jsou vyrobeny na míru vašemu schodišti. Výtahy pro venkovní schodiště mají podobný design, jsou však odolné vůči povětrnostním vlivům. Pojďme se teď detailněji podívat na rozměry a specifikace některých schodišťových výtahů.

Rozměry schodišťového výtahu

Společnost Stannah nabízí širokou škálu modelů schodišťových výtahů s různými typy sedaček a kolejnic. V rámci tohoto tématu se zaměříme na naše nejoblíbenější modely ve standardní výbavě.

Rozměry výtahu pro rovná schodiště

Rozměry schodišťového výtahu

Rozměry výtahu pro rovná schodiště
A.) Šířka sedačky (mezi loketními opěrkami) = 48,2 cm
B.) Hloubka měřená ode zdi (sedačka ve sklopené poloze) = 34,4 cm
C.) Od kolejnice ke zdi (měřeno od vnější hrany kolejnice) = 15,0 cm
D.) Hloubka měřená ode zdi (sedačka v pohotovostní poloze) = 65,9 cm
E.) Výška sedačky (nastavitelná pro přímá schodiště) = 39 cm až 49 cm
Minimální šířka schodiště = 67,9 cm
Uvedený model: Siena 600

Rozměry výtahu pro točitá schodiště

Rozměry výtahu pro točitá schodiště

Siena pro točitá schodiště
A.) Šířka sedačky (mezi loketními opěrkami) = 48,2 cm
B.) Hloubka měřená ode zdi (sedačka ve sklopené poloze) = 40,5 cm (záleží na pozici kolejnice ve výchozím bodě)
C.) Od kolejnice ke zdi = 15,2 cm (bude se měnit s ohledem na otočky a konstrukci schodiště)
D.) Od kolejnice ke zdi = 15,2 cm (bude se měnit s ohledem na otočky a konstrukci schodiště)
E.) Výška sedačky = 47 cm
Minimální šířka schodiště = 67,9 cm – 76,2 cm (zaleží na konstrukci schodiště)
Uvedený model: Siena 260

Rozměr výtahu pro venkovní schodiště

Rozměr výtahu pro venkovní schodiště

Venkovní schodišťový výtah
A.) Šířka sedačky (mezi loketními opěrkami) = 47,9 cm
B.) Hloubka měřená ode zdi (sedačka ve sklopené poloze) = 33,3 cm
C.) Od kolejnice ke zdi (měřeno od vnější hrany kolejnice) = 20,0 cm
D.) Hloubka měřená ode zdi (sedačka v pohotovostní poloze) = 64,7 cm
E.) Výška sedačky (nastavitelná pro přímá schodiště) = 48,5 cm až 53,5 cm
Minimální šířka schodiště = 66,8 cm
Uvedený model: Outdoor 320

vyzadejte si kalkulaci zdarma

Žádejte bezplatnou kalkulaci na váš schodišťový výtah Stannah

Stačí jediný krok a budete mít všechny potřebné informace, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout.

Požádejte o to hned

</div >

Specifikace schodišťového výtahu

Maximální nosnost schodišťového výtahu

Maximální nosnost schodišťového výtahu záleží na typu vybraného modelu. Obvykle se jedná o 135 kg u výtahů pro přímá schodiště, zatímco u výtahů pro točitá schodiště dosahuje maximálně 120 kg.

Rychlost schodišťového výtahu

Bez ohledu na vybraný model, je rychlost schodišťových výtahů společnosti Stannah pohybuje 0,09 metrů za sekundu. A tak vás mohou bezpečně dopravit stálou rychlostí po schodech nahoru i dolů.

Požadavky na elektrické připojení

Všechny naše výtahy, bez ohledu pro jaký typ schodiště jsou určeny (přímé, točité, venkovní), jsou poháněny bateriovým pohonem. Baterie jsou nabíjeny z běžné 230vatové zásuvky umístěné při vrcholu nebo u úpatí schodiště. Také venkovní výtahy potřebují přístup k zásuvce umístěné uvnitř domu. Vhodnou zásuvku zpravidla zvolí náš odborný konzultant v rámci bezplatné obhlídky vašeho schodiště. Do té doby se touto otázkou nemusíte zabývat. Nemusíte se obávat ani vysokého účtu za elektřinu. Schodišťový výtah má totiž podobnou spotřebu jako varná konvice.

Jak musí být schodiště široké, aby se pro instalaci schodišťového výtahu hodilo?

Jak již bylo zmíněno výše, minimální šířka schodiště záleží na konkrétním modelu a překážkách, které se na schodišti nacházejí. Obecně lze říci, že výtahy pro přímá schodiště vyžadují alespoň 67,9 cm široké schodiště, zatímco točitá schodiště potřebují šířku okolo 76,2 cm (záleží na tvaru schodiště). Je důležité poznamenat, že tento parametr je měřen od nejvzdálenější překážky, přičemž překážkou je míněno zábradlí, polstrování, apod., které zmenšují šířku schodiště. V některých případech musí dojít k odstranění zábradlí.

Umístění kolejnice

Umístění kolejnice schodišťového výtahu se odvíjí od typu schodiště a vybraného modelu. U většiny přímých schodišť je vnější hrana kolejnice vzdálena 15,2 cm od zdi (nebo nejvzdálenější překážky). Stejný rozměr se u výtahu pro točitá schodiště bude měnit s ohledem na tvar schodiště a poloměr otoček, avšak většina rovných částí bude ode zdi vzdálena cca 15,2 cm.

Jak vzít míry na schodišťový výtah?

Měření schodiště probíhá v rámci bezplatné obhlídky vašeho schodiště. V rámci této návštěvy odborník společnosti Stannah zjistí vaše potřeby a určí nejvhodnější model výtahu a jeho vybavení.

Měření výtahů pro přímá schodiště

Měření délky a šířky přímého schodiště se provádí pomocí klasického pásma. Zvláštní pozornost je třeba věnovat případným překážkách, jako třeba zábradlí nebo snížené výšce na vrcholu schodiště. Je třeba si všímat také dveří na horní podestě či u úpatí schodiště a zvážit, zda výtah nebude vhodné vybavit sklopnou kolejnicí , která je v takových situacích vhodným řešením. Náš odborník se rovněž ujistí, že máte dostatek místa pro otočení sedačky na vrcholu schodiště a můžete tak bezpečně vystoupit.

Měření výtahů pro točitá schodiště

Při měření točitých schodišť naši odborníci využívají fotografického měření. , který nastaví na schodišti záchytné optické značky na základě kterých jsou vyvinuty přesné specifikace na míru vašemu schodišti. Před tím, než dojde o odeslání fotografie a detailního nákresu návrhářům kolejnic, náš odborník prověří jaké jsou na schodišti překážky. Díky kolejnici vyrobené na míru má výtah točitého schodiště tu výhodu, že nabízí různé varianty zakončení a může se tak ještě lépe přizpůsobit vašemu domu. Výtah tak může být parkován za rohem, mimo prostor schodiště, a dopraví vás až na horní podestu, díky čemuž je nastupování a vystupování ještě bezpečnější.

Chcete-li se dozvědět více o procesu měření, více informací najdete zde.

Další kroky

Když teď máte povědomí o základních rozměrech schodišťového výtahu, je čas učinit další krok. Zde si prohlédněte naše produktové stránky pro více informací o jednotlivých modelech. Rovněž se můžete dozvědět více o procesu nákupu schodišťového výtahu i to, jak získat bezplatnou kalkulaci. Chcete ještě více podrobností? Projděte si náš kompletní průvodce schodišťovými výtahy, kde najdete vše, co jste kdy o schodišťových výtazích chtěli vědět

Chápeme, že si při tomto rozhodování potřebujete udělat určitý průzkum, a proto se snažíme vám poskytnout co nejvíce informací předem. Je však přirozené, že máte otázky a není nic lepšího než se obrátit přímo na naše ochotné odborníků. Nebudou vás po telefonu do ničeho tlačit ani vám nic prodávat. Zavolejte o radu zdarma ještě dnes, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout.