Rozměry potřebné pro domácí instalaci schodišťového výtahu

Autor článku Stannah

rozměry schodišťového výtahu

Přemýšleli jste někdy o možnosti instalace schodišťového výtahu u vás doma, ale vzhledem k tomu, že jste neznali rozměry vhodného zařízení, měli jste obavy, zda se na vaše schodiště vůbec vejde? Mnozí naši zákazníci si prošli tím samým.

Abyste mohli najít výtah vhodný právě pro vaše schodiště, společnost Stannah nabízí hned několik modelů schodišťových sedaček různých rozměrů, navíc s řadou volitelných adaptabilních prvků.

Protože je každý dům jiný a tvary schodišť jsou různé, naše schodišťové výtahy jsou vysoce přizpůsobitelné a bezpečné.

Díky tomu je možné efektivně využít dostupný prostor a zajistit maximální bezpečnost nejen pro uživatele schodišťové sedačky, ale i pro ty, kteří schody používají běžným způsobem.

Pro zjednodušení jsme pro vás sestavili seznam klíčových parametrů, na které je třeba se zaměřit, tedy způsob fungování, možnosti přizpůsobení a podrobnosti instalace.

Rozměry schodišťového výtahu: mají schodišťové výtahy různé rozměry?

Velikosti schodišťových výtahů se liší v závislosti na typu a modelu. Rozměry kolejnice se odvíjí především od parametrů schodiště, na které má být schodišťová sedačka instalována.

Rozměry schodišťových výtahů pro přímá schodiště

Schodišťové výtahy pro přímá schodiště se instalují na rovná schodiště spojující jedno patro s druhým. Sedačka pak obvykle bývá zaparkována ve spodní či horní části schodiště.

Kolejnice se instaluje přímo na schodiště, po kterém se bude sedačka pohybovat a zabere jen 15 cm z jeho celkové šířky. Zanechává tak dostatek místa i pro ty, kteří budou po schodišti chodit pěšky.

Dalším důležitým aspektem, který je třeba mít na paměti, je, že kolejnice u úpatí schodiště přesahuje spodní schod asi o 45,7 cm. Jedině tak je možné zajistit, že bude sedačka bezpečně zaparkovaná.

Máte-li úzkou chodbu nebo dveře u úpatí schodiště a konec kolejnice by vám tak překážel, nemusíte zoufat. Řešením může být výsuvná kolejnice nebo zatočení kolejnice podél zdi či zábradlí umožňující zaparkování sedačky dál od úpatí schodiště.

Rozměry schodišťových výtahů pro přímá schodiště

A Šířka sedačky (rozměr mezi loketními opěrkami) 48,2 cm
B Hloubka měřená ode zdi (sedačka ve sklopené poloze) 34,4 cm
C Od kolejnice ke zdi (měřeno od vnější hrany kolejnice) 15 cm
D Hloubka měřená ode zdi (sedačka v pohotovostní poloze) 65,9 cm
E Výška sedačky (nastavitelná pro přímá schodiště) 39 cm to 49 cm
Minimální šířka schodiště 67,9 cm

Model: Siena 600

Rozměry schodišťového výtahu pro točitá schodiště

Schodišťové výtahy pro točitá schodiště se instalují na zakřivená nebo točitá schodiště s ohybem, zatáčkou nebo mezipodestou. Sedačka se může otáčet a opisovat tvar schodiště podél stěny či zábradlí a schody jsou tak přístupné i ostatním.

Kovová kolejnice je vždy vyrobena na míru s ohledem na tvar schodiště. V rovných úsecích schodů bude kolejnice umístěna 15 cm od stěny, stejně jako u kolejnice pro přímá schodiště.

Díky kolejnici vyrobené na míru má výtah točitého schodiště tu výhodu, že nabízí různé varianty zakončení a může se tak ještě lépe přizpůsobit vašemu domu.

Kolik místa však kolejnice na schodišti ve výsledku zabere, lze říci teprve po důkladném změření konkrétního schodiště.

Rozměry schodišťového výtahu pro venkovní schodiště

A Šířka sedačky (rozměr mezi loketními opěrkami) 48,2 cm
B Hloubka měřená ode zdi (sedačka ve sklopené poloze) 40,5 cm (záleží na pozici kolejnice ve výchozím bodě)
C Od kolejnice ke zdi 15,2 cm*
D Výška od opěrky nohou k sedadlu (nelze nastavit) 67,9 cm*
E Výška sedačky 47 cm
Minimální šířka schodiště 67,9 cm*

* bude se měnit s ohledem na otočky a konstrukci schodiště
Model: Siena 260

Rozměry schodišťového výtahu pro venkovní schodiště

Schodišťové výtahy pro venkovní schodiště se instalují na přímých schodištích a obvykle jsou vybaveny bezpečnostním klíčem, který zabraňuje použití výtahu jinými osobami bez vašeho svolení.

Schodišťový výtah a venkovní kolejnice jsou také připraveny odolávat opotřebení způsobeného povětrnostními vlivy, tedy teplotními rozdíly, chladem, vlhkostí a horkem.

Rozměry schodišťového výtahu pro venkovní schodiště

A Šířka sedačky (rozměr mezi loketními opěrkami) 47,9 cm
B Hloubka měřená ode zdi (sedačka ve sklopené poloze) 33,3 cm
C Od kolejnice ke zdi (měřeno od vnější hrany kolejnice) 20 cm
D Hloubka měřená ode zdi (sedačka v pohotovostní poloze) 64,7 cm
E Výška sedačky (nastavitelná pro přímá schodiště) = 48,5 cm až 53,5 cm 48,5 cm to 53,5 cm
Minimální šířka schodiště 66,8 cm

Model: Outdoor 320

Minimální šířka schodišťového výtahu: prostor, který potřebujete pro instalaci

Velmi důležitým parametrem schodišťového výtahu je jeho šířka.

Šířka schodišťového výtahu se totiž u různých modelů liší. Pohybuje se přibližně od 64 cm do 77 cm (při sklopené sedačce), přičemž prostor pro instalaci musí být obvykle ještě širší.

Minimální šířka prostoru nutného pro instalaci je proto zásadním parametrem při výběru vhodného modelu schodišťového výtahu.

Typ schodišťového výtahu Minimální šířka schodišťového výtahu
Rovný schodišťový výtah 67,9 cm
Zakřivený schodišťový výtah 67,9 cm*
Venkovní schodišťový výtah 66,8 cm

* bude se měnit s ohledem na otočky a konstrukci schodiště

V průběhu let byla konstrukce schodišťových výtahů Stannah posuzována a testována tak, aby byla zajištěna větší stabilita, bezpečnost a pohodlí jejich uživatelů, přičemž se nikdy nezapomínalo na jejich stylový vzhled.

Jak změřit schody, abyste věděli, zda můžete instalovat schodišťový výtah

Pro přesné posouzení a odborné poradenství ohledně nejvhodnější schodišťové sedačky pro váš domov si můžete vyžádat návštěvu odborníka na mobilitu společnosti Stannah.

Naši odborníci na mobilitu posoudí parametry vašeho schodiště a pomohou vám pochopit prostorové požadavky, které mohou ovlivnit bezchybnou instalaci a budoucí provoz.

Proces měření prostoru má několik kroků:

1. Výběr správného schodišťového výtahu

Abyste se mohli rozhodnout, který typ výtahu je pro vás vhodný, náš odborník na mobilitu posoudí vaše schodiště a doporučí nejlepší variantu pro rovné či točité schodiště.

2. Změření délky schodiště

Délka schodiště bude mít vliv na několik parametrů schodišťového výtahu, počínaje délkou kolejnice, až po to, jak dlouho bude sedačce trvat přeprava mezi spodním a horním patrem.

3. Měření šířky schodiště

Musíte se ujistit, že schodiště má minimální šířku potřebnou pro instalaci schodišťové sedačky. V této fázi vám může být doporučeno odstranit některé prvky, které zabírají příliš mnoho místa, například nábytek nebo rámy stěn.

4. Změřte prostor nad hlavou v horní části schodiště.

Naši odborníci na mobilitu posoudí dostupný prostor nad hlavou v horní části schodiště a zajistí, že bude dostatek místa pro bezpečný nástup a výstup ze sedačky.

5. Měření dostupného prostoru na podestách

Kolejnice vyžaduje dostatek místa, abyste mohli sedačku zaparkovat a bezpečně nastupovat a vystupovat.

Kolejnice může být umístěna buď rovnoběžně se schody, nebo při parkování zahne za roh podél zdi nebo zábradlí, aby sedačka u úpatí schodiště nepřekážela. Pokud je prostor pod spodním stupněm schodiště limitovaný a není možné kolejnici protáhnout dále za roh, pak se nabízí možnost využití výsuvné kolejnice. Ta se po bezpečném nasednutí či sesednutí opět zasune a nezasahuje tak do prostoru u úpatí schodiště, když je sedačka zaparkovaná.

Další často kladené otázky týkající se schodišťových výtahů Stannah

Co je to schodišťový výtah?

Schodišťové výtahy, známé také jako schodišťové sedačky, jsou motorové židle, které se pohybují po kolejnici. Tato kolejnice je vždy bezpečně připevněna ke schodišťovým stupňům.

Ačkoli se schodišťové výtahy používají k přepravě osob z jednoho schodiště na druhé, liší se od plošinových výtahů a domácích výtahů, jelikož přepravují vždy pouze jednu osobu bez invalidního vozíku, z jednoho patra do druhého.

Lze schodišťové výtahy instalovat na jakýkoliv typ schodiště?

Ano. Schodišťové výtahy jsou vyráběny na míru prostoru, do kterého mají být instalovány, podle parametrů konkrétního schodiště.

Jak dlouho trvá instalace schodišťového výtahu?

Za normálních okolností trvá instalace schodišťového výtahu méně než jeden den. Všechny naše výtahy jsou vyráběny v naší továrně ve Velké Británii podle vysokých kvalitativních a bezpečnostních standardů.

Jaká je maximální nosnost schodišťového výtahu?

Naše schodišťové výtahy mohou nést větší nebo menší hmotnost v závislosti na modelu. Obecně platí, že schodišťové výtahy pro přímá schodiště mají nosnost až 160 kg, kdežto sedačky pro točitá a venkovní schodiště mají nosnost do 135 kg.

Jak rychle se schodišťový výtah pohybuje?

Všechny naše modely schodišťových výtahů se pohybují rychlostí 0,09 metru za sekundu. Cesta po 5 metrů dlouhém schodišti tedy trvá přibližně 50 sekund.

Jaké jsou nezbytné požadavky pro elektroinstalaci schodišťového výtahu?

Ať už se jedná o schodišťové sedačky pro točitá či přímá schodiště, schodiště interiérová či venkovní, všechny naše výtahy jsou napájeny bateriemi. Baterie se musí nabíjet prostřednictvím standardní zásuvky.

Proč investovat do schodišťového výtahu?

Schodišťové výtahy jsou bezpečným a praktickým řešením mobility, protože se snadno instalují a přizpůsobí téměř každé konstrukci schodiště.

Schodišťové výtahy jsou pohodlné, bezpečné a velmi snadno se používají. Lidé, kteří chtějí používat schody, je mohou používat i nadále a instalace nevyžaduje žádné rozsáhlé stavební úpravy.

Další kroky

Nyní, když znáte možnosti našich schodišťových výtahů, je čas udělat první krok. Seznamte se s jednotlivými dostupnými modely, získejte více informací o našem nákupním procesu a požádejte o bezplatnou nezávaznou cenovou kalkulaci.

Chápeme, že informace jsou pro správné rozhodnutí zásadní, a nikdo není lépe připraven zodpovědět všechny vaše dotazy než naši odborníci na mobilitu. Kontaktujte nás, rádi vám se vším pomůžeme.

Stačí jediný krok a budete mít všechny potřebné informace, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout.

Požádejte o to hned

Související články