Jsou schodišťové sedačky bezpečné a na co byste si měli dávat pozor?

Autor článku Stannah

Jsou schodišťové sedačky bezpečné?

Ano. Nejen, že jsou bezpečné, ale schodišťové sedačky vám navíc zajišťují samostatnost, jelikož díky nim přestanou schody představovat bezpečnostní riziko. Byly navrženy pro osoby s omezenou hybností a umožnily jim zdolávat schodiště bez cizí pomoci a zajistily jim tak svobodu a samostatnost. Díky tomu mohou zůstat tam, kde to mají rádi a nemusí se stěhovat.

Možná jste senior, která by rád zestárnul doma, možná trpíte omezenou hybností a hledáte možnosti, jak žít dál samostatný život tam, kde jste zvyklý.

Jak uvádí Světová zdravotnická organizace WHO, každý rok upadne okolo 28-35 % seniorů nad 65 let a 32-42 % seniorů ve věku nad 70 let. Riziko pádu se s pokročilejším věkem i nadále zvyšuje.

Bohužel pád ve věku 65 a výše, nebývá jen pádem. Dle údajů WHO se průměrný počet hospitalizací v důsledku pádu pohybuje mezi 1,6 a 3,0 na 10 000 osob. Pády často vedou k závažným komplikacím, např. ztrátě mobility či traumatům. Přečtěte si více o prevenci pádu a získejte užitečné rady, jak se doma i v jeho okolí bezpečně pohybovat.

Je obecně známo, že většina úrazů se přihodí doma či v jeho okolí. Možná vás však překvapí, že většina pádů u seniorů se stává na schodech a v koupelně. Když uzpůsobíte svou domácnost přibývajícím letům, vyhnete se mnohým komplikacím a trápení. Vhodné je třeba vyměnit vanu za sprchový kout nebo nainstalovat schodišťovou sedačku.

Jsou schodišťové sedačky bezpečné i pro osoby, které trpí demencí?

Schodišťová sedačka je bezpečná, pokud ji uživatel je schopen samostatně ovládat. Musíte být schopni do sedačky a ze sedačky sami nastoupit a vystoupit a musíte být schopni sami absolvovat cestu nahoru či dolů po schodech. Je nezbytné, aby uživatel rozuměl tomu, jak se sedačka používá a byl toho schopen bez cizí pomoci.

Záleží tudíž na stupni demence uživatele a je dobré, je-li k dispozici nějaký dozor, který zajistí, že uživatel je v sedačce bezpečně usazen. Tak jako tak, užívání schodiště bez schodišťové sedačky může být pro pacienty s demencí ještě nebezpečnější. Je důležité, aby byl uživatel s demencí vždy pod dohledem. Je vhodné použít imobilizační nebo pětibodový pás, který může rovněž pomoci zajistit, že uživatel je bezpečně připoután k sedačce.

Mladí lidé se sníženou hybností

Schodišťová sedačka je stejně bezpečná pro seniory i mladé lidi. Držme se však zlatého pravidla: schodišťovou sedačku můžete používat tehdy, pokud jste schopni ji používat samostatně či pod dohledem.

Schodišťové sedačky nejsou zcela určitě určeny jen pro seniory, také lidé mladší 65 let, dokonce i děti, mohou mít ze sedačky prospěch. Každý, kdo trpí omezenou hybností, každý, pro něhož schody představují bezpečnostní riziko, potřebuje řešení, které mu pomůže schody bezpečně používat.

Bezpečnostní prvky, kterými by měla vaše schodišťová sedačka disponovat

Kvalitní schodišťová sedačka bude zcela jistě opatřena určitými bezpečnostními prvky. Konec konců jejím účelem je poskytnou vám bezpečnost a samostatnost, abyste i nadále mohli žít tam, kde to máte rádi.

Bezpečnostní prvky, standardní i volitelné, na které byste se při koupi sedačky měli zaměřit:

 • Bezpečnostní senzory: měly byste je najít pod loketní opěrkou a na bocích motorizovaného vozíku. Tyto senzory zajišťují, že pokud vaše schodišťová sedačka narazí na překážku, jemně, ale okamžitě zastaví.
 • Typy bezpečnostních pásů: standardem v tomto odvětví je pás s centrální přezkou (podobné jako u pásku na batohu). Stannah nabízí několik dalších variant, jako samonavíjecí pás upevněný k loketní opěrce a který lze snadno uchopit a zapnout, trpíte-li artrózou. Bezpečnostní pás s imobilizérem, který zabrání sedačce v pohybu, dokud není pás upevněn. V nabídce je také diagonální pás vedený přes rameno a klín či pětibodový pás, které poskytují větší zabezpečení horní části těla.
 • Pro případ výpadku dodávky elektrického proudu: sedačka by měla být vybavena bateriemi, aby v případě výpadku i nadále fungovala. Schodišťové sedačky Stannah jsou napájeny buď ze sítě neboz baterií. Baterie se permanentně nabíjejí, aby v případě výpadku proudu mohly posloužit jako záložní zdroj a umožnily používat vaši schodišťovou sedačku, dokud proud opět nenaskočí.
 • Výsuvná kolejnice: jedná se o volitelný prvek vhodný pro schodiště s omezeným prostorem při úpatí schodiště, kde sedačka dosedá. Vysouvá se a zasouvá zcela automaticky, podle toho, jak jede sedačka po kolejnici nahoru nebo dolů, čímž uvolňuje místo u dveří či prostor pro průchod kolem schodiště, a zabraňuje tak riziku zakopnutí a blokování cesty.
 • Sklopná opěrka nohou: schodišťová sedačka bude mít zcela jistě manuálně sklopnou opěrku. Stannah nabízí rovněž variantu s automatickým sklápěním. Ta je užitečná především na vrcholu schodiště, abyste se kvůli sklopení nemuseli ohýbat.
 • Zamykání na klíč: umožňuje uzamčení sedačky a zabraňuje jejímu neoprávněnému užití. Zvláště pokud je sedačka instalována ve společných prostorách domu. Pokud tento problém neřešíte, pak může zůstat klíč permanentně zasunutý v zámku výtahu.
 • Nastavitelná sedačka a loketní opěrky: jejich nastavením lze definovat, jak bezpečně se v sedačce budete cítit. U některých modelů nabízí společnost Stannah různou šířku sedaček, případně sedačku s mírným záklonem, model s bidýlkem pro ty, co mají problémy s koleny a zády. Širší opěrky nabízejí lepší oporu při vstávání ze sedačky.
 • Ovládání: mělo by být uživatelsky přívětivé a mělo by být vhodné i pro osoby s artritickými prsty. Sedačku byste měli být schopni ovládat pohodlně a samostatně. Vedle klasického pákového ovládání, je možné si u společnosti Stannah objednat také ergonomicky navržené úzké ruční ovládání, které můžete ovládat kteroukoliv částí ruky.

Bezpečné používání sedačky na vrcholu schodiště

Když stojíte na vrcholu schodiště, je nebezpečí pádu vyšší, zvláště pokud trpíte sníženou hybností. Ztráta rovnováhy na vrcholu schodiště vás může opravdu dostat do maléru, jelikož pád z výšky může být skutečně velmi ošklivý.

Pokud budete používat schodišťovou sedačku, pak na ní budete s největší pravděpodobností cestou nahoru sedět bokem ke schodišti. Abyste mohli ze sedačky bezpečně vystoupit, můžete využít opěrky rukou a nohou, ovšem pak se musíte tak jako tak natočit tělem zády ke schodišti.

Díky funkci natočení sedačky se lze tomuto nebezpečnému pohybu vyhnout. Sedačka se na vrcholu natočí proti schodišti, abyste z ní mohli bezpečně vystoupit. Schodišťové sedačky Stannah mají tuto funkci v manuální podobě standardně k dispozici. Pokud je manuální otočení pro vás z důvodů omezené hybnosti složité, můžete si objednat také elektrifikované otáčení.

Elektrifikované otáčení lze ovládat dálkovým ovladačem a umožní také zpětné otočení sedačky do původní pozice.

Ať už si s ohledem na své potřeby vyberete elektrifikovanou či manuální verzi, je důležité, že sedačku můžete natočit ve směru proti schodišti. Tak se vyhnete nebezpečnému pohybu na vrcholu schodiště a budete moci ze sedačky snadno a bezpečně vystoupit na podestu.

Bezpečné používání sedačky u úpatí schodiště

U úpatí schodiště nám nehrozí pád jako na vrcholu schodiště. Je ovšem pár věcí, na které bychom měli myslet.

Před instalací schodišťové sedačky bude odborný poradce zjišťovat, kde bude sedačka zaparkovaná. Někdy lze sedačku parkovat za rohem. V takovém případě se bude ve spodní části kolejnice stáčet, aby mohla odvést sedačku pryč od schodiště.

Někdy to však není možné a pak bude sedačka zaparkovaná u zdi ve spodní části schodiště. To však může vést k tomu, že bude spodní část kolejnice vyčnívat do prostoru a bude tak tvořit překážku, o kterou je možné zakopnout. V takovém případě je vhodným řešením výsuvná kolejnice, jejíž konečná část se opět zasune, aby nevyčnívala do prostoru.

Jsou-li u úpatí schodiště dveře, kolejnice by také mohla bránit jejich otevírání či zavírání. I v tomto případě je výsuvná kolej ideálním řešením, jelikož zanechává prostor kolem dveří prázdný.

Bezpečnostní tipy na bezpečné používání schodišťové sedačky

Vaše schodišťová sedačka má jediný úkol: umožní vám používat vaše schody bezpečným a pohodlným způsobem. Jakmile jste v sedačce usazeni, pak žádných zvláštních rad pro větší bezpečnost není třeba. Kvalitní schodišťová sedačka je sama o sobě dosti bezpečná, aby vás po schodech bezpečně dopravila. Avšak máme několik rad, které vám pomohou udržet vaši schodišťovou sedačku i vás samotné ve skvělé formě.

 1. Schodišťovou sedačku musí využívat vždy jedna osoba. Schodišťová sedačka je určena pro jednu osobu. Každá sedačka má danou maximální nosnost a není určena pro transport více než jedné osoby.
 2. V průběhu instalace schodišťové sedačky se nezapomeňte zeptat na vše kolem její obsluhy. Technici společnosti Stannah neopustí váš dům, dokud si nebudou zcela jisti, že jste se s vaším novým pomocníkem dostatečně seznámili. Využijte toho a zeptejte se na vše, co potřebujete vědět.
 3. Pro větší bezpečnost používejte bezpečnostní pás. Schodišťové sedačky Stannah lze bezpečně používat i bez bezpečnostního pásu. Avšak zvláště v případě, že máte dlouhé schodiště, vám bezpečnostní pás dodá větší pocit jistoty. Pokud jste si s ohledem na své potřeby zvolili specifický typ bezpečnostního pásu (např. pětibodový), měli byste ho používat při každé jízdě.
 4. Nenechávejte na schodišti poházené věci. Bezpečnostní senzory tyto předměty zaznamenají, zastaví sedačku a zabrání jí v dalším pohybu. Proto bude nutné předmět ze schodiště odstranit a vy budete muset ze sedačky vystoupit nebo budete muset někoho požádat o pomoc. Je lepší tomu předcházet!
 5. Myslete na pravidelnou údržbu. Zeptejte se, co zahrnuje standardní záruka. Její součástí je většinou pravidelná každoroční prohlídka. Schodišťové sedačky obecně příliš velkou údržbu nevyžadují. Prohlídka jednou za rok je dostačující, aby byla vaše sedačka v dobrém stavu.
 6. Udržujte schodišťovou sedačku vždy na dobíjecí stanici, pokud ji zrovna nepoužíváte. Jednoduše dbejte na to, aby byla po použití sedačka zaparkovaná na správném místě, nenechávejte ji zaparkovanou na libovolné části schodiště. Baterie tak budou vždy řádně dobity a sedačka vám tak může sloužit i v případě, že dojde k výpadku dodávky elektrické energie.

Je schodišťová sedačka dobrý nápad?

Rozhodně. Trpíte-li omezenou hybností a chcete i nadále využívat své schodiště a žít v domě, který máte rádi a který znáte.

Pokud máte nějaké otázky ohledně bezpečnosti schodišťových sedaček či něčeho jiného v souvislosti s našimi produkty, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme a nezávazně vám poskytneme veškeré informace, abyste se mohli rozhodnout, které řešení je pro vás a váš dům tím nejlepším.

Zdroje:
WHO Global Report on falls prevention in old age

Související články