800 196 196

Zavolejte ještě dnes

Covid-19 | Osobní poradenství, které je při schůzce doma nezbytné při dodržení všech pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR.

Covid-19 | Osobní poradenství, které je při schůzce doma nezbytné při dodržení všech pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR.

Přečtěte si více

Přečtěte si více

Kolejnice schodišťových sedaček

Určení pozice, ukotvení a typu kolejnice pro schodišťovou sedačku, kterou potřebujete

Autor článku Stannah dne 17-07-2020

Kolejnice sedaček pro přímá, točitá a venkovní schodiště

Pokud zvažujete koupit schodišťové sedačky, jednou z věcí, kterou musíte mít na mysli, je, jak bude sedačka pasovat na vaše schodiště. Jak je kolejnice zabezpečena? Jak moc bude kolejnice zasahovat do prostoru schodiště? Může být kolejnice vedena také za roh? Co když jsou u úpatí schodiště dveře a vy byste potřebovali kolejnici odklopit, aby byl prostor průchozí?, Je zde mnoho aspektů, které jsou pro volbu vhodného typu kolejnice podstatné a člověk se v nich snadno ztratí.  Buďte bez obav, rádi vám s tím pomůžeme! V tomto článku představíme jednotlivé druhy kolejnic schodišťových sedaček. Seznámíme vás s jejich rozměry, ale také s různými vlastnostmi a variabilními prvky, které vám mohou pomoci cítit se bezpečněji.

Typy kolejnic schodišťových sedaček

Kolejnice schodišťových sedaček dělíme na tři základní typy: přímé, točité a venkovní. Každý typ kolejnice se hodí pro určitý typ schodiště. Volba vhodné kolejnice se tak odvíjí od toho, kam budete chtít schodišťovou sedačku nainstalovat. Pojďme se na ně podívat detailněji, abyste se mohli rozhodnout, která varianta je pro vás nejvhodnější.

 Kolejnice k sedačce pro přímá schodiště

Kolejnice sedačky pro přímá schodiště

Nejzákladnějším typem kolejnice schodišťové sedačky je rovná kolejnice. Rovné kolejnice se vyrábějí masově a řezají se na požadovanou délku teprve tehdy, až dorazí objednávka se specifikacemi ke konkrétnímu schodišti.  Jsou vyrobeny z hliníku a obvykle jsou dodávány ve stříbrné či bronzové povrchové úpravě. Nejkvalitnější kolejnice jsou ošetřeny anodickou oxidací a jsou odolné vůči poškrábání. Vzhledem k tomu, že rovné kolejnice jsou určeny ke zdolávání schodů ve vodorovném směru, v souvislosti s rozměrem schodiště může být limitujícím faktorem pouze šířka či podchodová výška schodiště. Pokud má uživatel dostatečnou podchodovou výšku a schodiště má minimální šířku 67,9 cm, pak by instalace přímé schodišťové sedačky neměla být problémem.

Zakončení ve spodní části kolejnice pro přímá schodiště a rozměry

Rozměry kolejnice k sedačkám pro přímá schodiště

Jak jsme již zmínili výše, kolejnice sedaček pro přímá schodiště vyžadují schodiště o minimální šířce 67,9 cm a dostatečný prostor nad hlavou uživatele. Naštěstí jsou rovné kolejnice opatřeny nabíjecím páskem, který zajišťuje permanentní dobíjení baterie schodišťové sedačky bez ohledu na to, kde se rozhodnete sedačku zaparkovat. Samotná kolejnice vyčnívá jen asi 15 cm do prostoru schodiště, čímž zanechává dostatek místa pro ostatní uživatele. Většina lidí se domnívá, že kolejnice je připevněna ke zdi, ve skutečnosti je ukotvena na schodišťové stupně. Tento způsob ukotvení je mnohem bezpečnější (a mnohem méně poškodí váš dům). Zpravidla je třeba jen pár vrutů k zajištění kotvících prvků k jednotlivým schodišťovým stupňům. Důležitým faktorem, který byste neměli opomenout je, že u úpatí schodiště bude kolejnice vystupovat asi 45 cm do prostoru, aby měla sedačka místo pro přistání. Pokud máte u úpatí schodiště dveře nebo východ, měli byste zvážit některé z dalších volitelných prvků.

Možnost sklápěcí kolejnice sedačky pro přímá schodiště

Možnost sklápěcí kolejnice sedačky pro přímá schodiště

Možnost sklápěcí kolejnice je ideálním řešením  proti blokování prostoru u úpatí schodiště. Kolejnice se rozloží a složí díky tlačítkovému ovládání, a tak uvolní prostor pod schodištěm, a zároveň zajistí bezpečné přistání sedačky v přízemí.  Jakmile přistanete, můžete sedačku poslat zpátky do patra pomocí dálkového ovladače,kolejnice se pak složí a vyklidí prostor do chvíle, než budete sedačku znovu potřebovat.

Možnost sklápěcí kolejnice sedačky pro přímá schodiště

Zahnutá modulární kolejnice schodišťové sedačky

Pokud se vaše schodiště stáčí, je na něm odpočívadlo, případně je víceramenné, budete pro svou schodišťovou sedačku pravděpodobně potřebovat zahnutou kolejnici schodišťové sedačky. Zahnuté kolejnice jsou konstrukčně komplikovanější než rovné, jelikož musí opisovat otočky a záhyby vašeho schodiště a zaručit hladkou jízdu mezi podlažími. Na rozdíl od přímých schodišť, kde je šířka schodů více méně stejná, stupně točitého schodiště mají často tvar koláčové výseče a různou šířku, což je nutné zohlednit.

Sedačky pro točitá schodiště mohou být nainstalovány na libovolnou stranu schodiště a sedačka tak může obkroužit vnitřní popřípadě vnější otočku. Bez ohledu na to, kterou stranu si zvolíte, pro navržení bezpečné a spolehlivé kolejnice schodišťové sedačky jsou nezbytná přesná měření. Na štěstí se většinou nabízí řada řešení a je k dispozici škála volitelných prvků. Můžete si zvolit vše, od barvy kolejnice až po způsob zakončení spodní či horní části kolejnice. Pojďme se na to podívat detailněji

Typy zahnutých kolejnic schodišťových sedaček

Existují dva hlavní typy kolejnic schodišťových sedaček pro točitá schodiště: modulární a vyrobené na míru. Jak naznačují jejich názvy, jeden typ je designován na míru přesně pro vaše schodiště, zatímco druhý je složen z předem vyrobených komponentů, které se pak složí do hotové kolejnice. V České republice máme nejlepší dostupnou variantu, kterou jsou kolejnice na miru.

Kolejnice na míru (někdy se jim také říká kolejnice na zakázku) těsněji přiléhá ke schodišti a nabízí hladší jízdu. Populární je design dvojité trubice. Vlastnosti kolejnice se však mohou lišit dle toho, kterou dodavatelskou firmu zvolíte.

Rozměry zahnuté kolejnice ke schodišťovým sedačkám

Rozměry obvyklého typu zahnuté kolejnice ke schodišťovým sedačkám

Rozměry zahnutých kolejnic se liší v závislosti na konkrétních specifikacích vašeho schodiště. A jelikož každé točité schodiště je jiné, je v tomto případě těžké odhadnout rozměr kolejnice.  Dlouhé, rovné části mohou vystupovat přibližně 15 cm, jako u rovné kolejnice, ale u otoček je těžké určit jak daleko do prostoru bude kolejnice zasahovat. Je však známo, že kolejnice vyráběné na zakázku opisují křivku schodiště těsněji než modulární typ.

 Dobíjecí body kolejnice schodišťové sedačky

Dobíjení a napájení kolejnice pro točitá schodiště

Na rozdíl od rovných kolejnic, zahnuté kolejnice nenabízejí dobíjecí pásek, zajišťující neustálý přívod elektrické energie. Tento typ kolejnice vyžaduje umístění dobíječky ve tvaru stříbrné spirály na obou koncích spodní i horní části kolejnice. Jedině pak budou baterie schodišťové sedačky dostatečně nabité. Pokud sedačku zaparkujete mimo místo dobíjení, uslyšíte pípání, které vás upozorní, že nedochází k napájení. Abyste mohli sedačku kdykoliv použít, musí mít vždy dostatek elektrické energie. V případě, že baterie nebudete pravidelně dobíjet, bude nutné je vyměnit.

Zahnutá kolejnice schodišťové sedačky sloužící jako prodloužené zakončení hodní části schodiště a jako otočka u úpatí.

Koncovky pro spodní a horní část kolejnice schodišťové sedačky

Někdy není vhodné nechat sedačku zaparkovanou na vrcholu či u úpatí schodiště. V takovém případě se hodí alternativní zahnuté koncovky na začátku a konci kolejnice.

Takovým příkladem alternativní koncovky na začátku kolejnice je např. varianta otoč o 180° a zaparkuj. To znamená, že u úpatí schodiště kolejnice zatočí, obtočí se kolem zdi nebo zábradlí, kde zaparkuje a sklopí se,  aby nepřekážela.

Podobně prodloužené zakončení na vrcholu schodiště je příkladem alternativní koncovky na konci kolejnice. Než abychom zakončili kolejnici souběžně s posledním schodem, zahnutá kolejnice může pokračovat na odpočívadlo nebo podestu, a to buď přímo nebo se stočí za roh, aby byla sedačka zaparkovaná dál od schodiště.

Sadler

To je jen několik málo příkladů. Existuje mnoho dalších druhů koncovek pro spodní a horní část kolejnice, které lze nainstalovat v závislosti na architektuře vašeho domu a vašich fyzických potřebách. Pokud potřebujete zahnutou kolejnici, abyste ušetřili místo u úpatí schodiště nebo chcete parkovat sedačku dále od vrcholu schodiště, nezapomeňte se při návštěvě našeho konzultanta u vás doma zeptat na alternativní koncovky pro spodní a horní část kolejnice.

Kolejnice pro venkovní schodišťové sedačky

Kolejnice pro venkovní schodišťové sedačky

Nakonec si řekněme něco o kolejnicích pro venkovní schodišťové sedačky. Někteří výrobci sice dodávají schodišťové sedačky pro točitá venkovní schodiště, avšak většina venkovních kolejnic je rovná  (stejně jako většina venkovních schodišť). Stejně jako u rovných interiérových kolejnic se řežou na míru a jsou technicky poměrně jednoduché. Na rozdíl od interiérových kolejnic jsou však robustnější, aby odolaly změnám počasí. Déšť, sníh, slaný vzduch ani divoká zvířata nezabrání této kolejnici, aby vás dopravila tam, kam potřebujete. Venkovní kolejnice sice nenabízejí mnoho variant, ale jedná se o produkt pro všechna roční období: odolný, spolehlivý a postaven tak, aby vydržel.

Další kroky

Zvolení vhodného kolejnicového řešení schodišťové sedačky pro váš dům může být ošemetné. Proto je vždy lepší přizvat ke spolupráci odborníka, než se poohlížet po něčem v second-handu a snažit se sedačku nainstalovat svépomocí. Stannah nabízí bezplatnou obhlídku schodiště, během níž můžete získat odpovědi na své otázky.  Spojte se s námi ještě dnes a zjistěte, která kolejnice schodišťové sedačky je pro vás nejlepší.