Žijte naplno: Jak si zařídit bezpečnou a bezbariérovou domácnost

Autor článku Stannah

Jak si zařídit bezpečnou a bezbariérovou domácnost

Když lidé uvažují nad tím, jak zlepšit kvalitu života, často přehlížejí jednu podstatnou věc. Pro nás ve Stannahu je ale tato otázka denním chlebem. Přemýšlíte, o čem je řeč? Nebudeme vás napínat – mluvíme o tom, jak si zařídit bezpečný domov bez bariér.

Protože právě o tohle tu běží. Domov by měl být místem bezpečného a pohodlného odpočinku, ale v praxi tomu tak často není, protože zařízení a rozvržení domácnosti nevyhovuje vašim specifickým potřebám.

Jsme přesvědčeni, že i ten, kdo trpí omezenou pohyblivostí, by měl mít možnost žít naplno. Proto se s vámi chceme podělit o několik tipů a triků, jak si zařídit bezpečnější domov bez bariér, abyste v něm mohli žít v pohodlí a bez omezení.

Ať už trpíte postižením nebo chcete vytvořit pro sebe i pro svoje blízké přívětivější místo pro život, existuje mnoho drobných změn, které můžou přinést velké výsledky. A my víme, jak na ně, počínaje instalací madel až třeba k jinému rozmístění nábytku.

Udělejte si tedy pohodlí a zkuste si představit, jak se váš domov přemění na bezpečné a bezbariérové místo, kde vám nic nebrání žít naplno a spokojeně.

Když odstraníte z domácnosti překážky, můžete zůstat aktivní i v pokročilém věku

Koncept známý jako “žít co nejlépe a zůstat doma” znamená, že člověk zůstává i v seniorském věku soběstačný a bez rizika si užívá domova. Znamená to také nutnost odstranit z domácnosti bariéry, protože jedině tak se můžete bezpečně pohybovat mezi patry a chodit ven, kdykoli budete chtít.

Ve srovnání s tím, co bylo obvyklé během 20. století, je to radikální změna. Dříve se lidé na stáří stěhovali do domovů seniorů, ačkoli ještě byli schopní žít kvalitně i doma – jen proto, že neměli k zajištění bezpečné domácnosti ty správné prostředky.

Pokud žijete v bezbariérové domácnosti, můžete si také častěji pozvat přátele a rodinu a příjemně tak strávit čas a udržovat silné vztahy.

Podívejme se, co všechno můžete změnit v domácnosti i ve svých vlastních návycích, aby byl váš domov bezpečnější a bezbariérový.

Prevence pádu: naučte se, jak ji zajistit a jak z ní získat maximální užitek

Pádům zabráníte tak, že naleznete a odstraníte rizikové faktory, které k nim přispívají. Zní to trochu moc vědecky, ale nic na tom není. Stačí jen podniknout kroky, kterými zabráníte pádům, a tím omezit riziko zranění, zůstat soběstační a zlepšit kvalitu života.

Podle WHO hrozí pády nejčastěji právě lidem po šedesátce. Když ale odstraníte překážky, jako jsou koberce nebo prahy, můžete riziko výrazně snížit a zajistit si bezpečnější domov. Abyste zabránili pádům, můžete udělat i spoustu dalších věcí. Například:

Používejte vhodnou obuv

V dnešní době jsou k dostání krásné a stylové boty, které nejen skvěle vypadají, ale můžete se v nich po domově pohybovat s jistotou a bezpečím.

Dívejte se po botách, které nekloužou a poskytují chodidlu oporu – díky zvýšené stabilitě snížíte riziko uklouznutí i zakopnutí. Také se vyvarujte chůze naboso nebo v ponožkách, neboť ta může na hladké a kluzké podlaze zvýšit riziko pádů.

Zároveň byste se měli vyhýbat botám s odchlípnutou nebo sešlapanou podrážkou, jinak si můžete zadělat na problém s rovnováhou. Volte raději pevné přiléhající boty s protiskluzovou podrážkou a dopřejte tak kotníkům a chodidlům patřičnou oporu.

Pracujte na zlepšení vlastní rovnováhy

Pracujte na zlepšení vlastní rovnováhy

Když jde o zlepšení svalové síly a tedy i rovnováhy, dokáže dobrý fyzioterapeut zázraky.

Pomůže vám sestavit individuální cvičební plán, díky kterému budete silnější, pružnější a koordinovanější. Některé cviky lze dokonce zacílit přesně na partie, které nejvíce přispívají ke stabilitě ve stoje, při chůzi a v každodenním životě. Mezi tyto partie patří například nohy nebo střed těla.

Skvělým prostředkem, jak se zdokonalit v umění udělat si bezpečnější domov, můžou být také kurzy prevence pádů. A možná na nich poznáte nové lidi, se kterými se můžete podělit o nápady, jak zůstat v bezpečí a co nejdéle ve svém domově.

Nechte si odborně posoudit léky, které užíváte

Vždy se ptejte lékaře nebo lékárníka, jestli nemá lék vedlejší účinky, které by mohly ovlivnit pohyblivost a rovnováhu. Někdy postačí ke zlepšení jen upravit dávkování nebo lépe načasovat užívání léku

Důležité je také pečlivě dodržovat všechny instrukce a vyvarovat se míchání různých léků bez dohledu lékaře. Když se začnete aktivně zajímat o léky, které užíváte, můžete minimalizovat riziko pádů a žít ve svém domově celkově bezpečněji.

Jak zabránit pádům ze schodů

Schodiště patří mezi nejčastější architektonické zábrany a narazíme na ně na každém kroku. Snažit se jim vyhýbat tedy opravdu nebude nejlepší způsob, jak vést svůj každodenní život a zůstat aktivní.

V současnosti ale existuje mnoho prostředků, jak pokračovat ve spokojeném životě, aniž byste byli závislí na ostatních, museli se vyhýbat schodům nebo se stěhovat. Pohyb po schodišti vám můžou ulehčit například:

  • Zábradlí a madla: Ujistěte se, že po celé délce schodiště se máte na pravé i na levé straně čeho držet. Dodatečná opora na horním konci schodiště, kde vám ke stabilitě může pomoct i koncová část zábradlí.
  • Pozor na volně položené koberce: Tohle samozřejmě platí nejen na schodišti, ale i kdekoli jinde. Volně položený koberec bývá jednou z nejčastějších příčin pádu. Přidělejte ho tedy raději napevno ke schodům, případně ho nahraďte protiskluzovou podložkou.
  • Kvalitní osvětlení: Volte žárovky, které vyzařují příjemné, ale silné světlo, které zajistí dostatečné osvětlení po celé délce schodiště.
  • Zařízení pro osoby s omezenou pohyblivostí: Instalací schodišťového výtahu nebo zdvihací plošiny riziko pádu zcela vyloučíte. Pokud toužíte po tom, prožít i stáří svobodně a soběstačně, v domově, který vám přirostl k srdci, stojí toto elegantní technické řešení rozhodně za zvážení. Zákazníci, kteří si od nás nechali schodišťový výtah nainstalovat, nám často říkají, že kdyby věděli, jak je pohodlný a jak snadno se používá, už by si ho pořídili dávno. Jakmile ho máte doma, už si ani nedokážete představit, jak jste bez schodišťového výtahu mohli žít. A to samé bychom mohli říct o plošinových výtazích.

Jak zabránit pádům v obývacím pokoji a ložnici

K zaškobrtnutí můžou vést často drobnosti, o kterých nikdy nepřemýšlíme. Naštěstí se s tím dá ledacos udělat.

K ulehčení pohybu a orientace může přispět například interiér s většími a otevřenějšími prostory. Ocení ho zejména lidé, kteří trpí omezenou pohyblivostí, používají berle, hole nebo invalidní vozík.

Prostřednictvím malých, ale smysluplných změn tak můžete pro sebe i svoje blízké vytvořit příjemnější domácnost, ve které se budete i lépe cítit.

Jak zabránit pádům v kuchyni

Obecná doporučení, jako je kvalitní osvětlení a řádně připevněné koberce, platí samozřejmě i v kuchyni.

Zároveň je vhodné umístit věci, které často používáte (například oblíbený hrníček) do míst, kam snadno dosáhnete, abyste se nemuseli příliš ohýbat nebo kvůli nim lézt na židli.

Jak zabránit pádům na zahradě

Jak zabránit pádům na zahradě

Když zůstanete aktivní a bydlíte stále ve svém, nejvíce na tom oceníte možnost odcházet a vracet se, kdykoli se vám zlíbí. A kdo by nechtěl chodit ven a užívat si čerstvý vzduch?

Práce na zahradě nebo procházka s cílem v nedaleké kavárně, kde strávíte s přáteli hezké odpoledne, představují velmi příjemný způsob, jak si dopřát pohyb. Ale i tady je nutné myslet na bezpečnost.

A vstup do domu nebo do zahrady často bývá zásadní překážkou. Nabízí se však několik věcí, které můžete udělat, abyste se už nemuseli obávat pádu. Níže uvádíme ta nejúčinnější:

  • Instalace venkovního schodišťového výtahu: S výtahem už schody nepředstavují žádnou překážku a vy tak můžete vycházet z domu podle libosti. A nemusí vás trápit ani případný déšť. Náš venkovní schodišťový výtah je vodotěsný a ochranný kryt dovolí provoz za jakýchkoli podmínek.
  • Vhodné uložení zahradnického nářadí: Vyhraďte si jedno místo, kam se vám všechno náčiní snadno vejde a bez potíží se k němu dostanete. Dobrým řešením je například krabice ve výšce pasu, takže se nemusíte natahovat, lézt na židli nebo se příliš ohýbat. A v žádném případě nenechávejte nářadí povalovat na zemi, mohli byste o ně snadno zakopnout.
  • Zabezpečené a dobře osvětlené stezky a schody: Je důležité, aby byl vstup do domu dobře osvětlený. To oceníte hlavně v deštivém počasí, kdy můžou být schody hůř vidět.

Dodržování pravidel požární bezpečnosti

V seznamu kroků, kterými můžete svoji domácnost lépe zabezpečit, bude protipožární ochrana pravděpodobně zaujímat přední místo. A pro seniory, kteří žijí sami a jsou plně soběstační, to platí hned dvojnásob: Jejich domácnost vyžaduje maximální úroveň zabezpečení proti požárům.

Když chcete zajistit, aby byl váš domov proti požáru dobře zajištěný, je třeba myslet na:

Pravidla bezpečného používání elektrických spotřebičů

  • Starší televizory je vhodné na noc (nebo po dobu delší nepřítomnosti) úplně vypnout a nenechávat je v pohotovostním režimu.
  • Elektrické spotřebiče pravidelně očišťujte od prachu. Protože se při provozu zahřívají, je důležité, aby se mohly také dostatečně ochlazovat. To se neobejde bez ventilace. Správnému chodu ventilačního systému však může bránit vrstva prachu. Vždy proto kontrolujte, jestli nejsou mikrovlnná trouba, počítač, tiskárna, vysoušeč vlasů a další podobné spotřebiče zaprášené.
  • Spotřebiče s velkým příkonem zapojujte přímo do zásuvky, vyhněte se prodlužovacím kabelům a rozdvojkám. Je také třeba dát si pozor na vzájemné propojování více prodlužovacích kabelů s rozdvojkami, jinak může snadno dojít k přetížení a zkratu.
  • Elektrické deky používejte vždy jen v souladu s návodem. Abyste předešli opotřebení vodičů, skladujte deku volně smotanou.

V kuchyni hlavně bezpečně

  • Používejte kuchyňskou minutku: zajistíte tak, že pánev nezůstane na sporáku příliš dlouho a nestane se vám, že byste něco zapomněli v troubě. Minutka přijde vhod i v situaci, kdy nechcete usnout dříve, než je jídlo hotové.
  • Při vaření se nevzdalujte od sporáku, ať máte všechno pod kontrolou. Buďte opatrní a nestůjte příliš blízko zdroje tepla. A pozor na volné oblečení, rukojeti pánví a hrnců, hadříky, utěrky a další potenciálně hořlavé předměty.
  • Když vidíte z pánve stoupat plameny, nikdy je nehaste vodou! Raději opatrně natáhněte paži a přikryjte pánev poklicí nebo přes ni přehoďte protipožární deku. Dále vypněte sporák a odsavač par.

Obecná pravidla požární bezpečnosti

  • Nikdy nekuřte v posteli. Kouření zůstává jednou z nejčastějších příčin požáru. Na životě vás může ohrozit už je to, že usnete na gauči ve chvíli, kdy máte zapálenou cigaretu. Vždy používejte popelník. Cigareta do něj spadne a sama zhasne. Nikdy nevyprazdňujte popelník, ve kterém stále doutnají zbytky popela.
  • V každém patře mějte nainstalovaný aspoň jeden detektor kouře. Ideálním místem je chodba, do které se otevírají dveře většiny pokojů. Vyzkoušejte, jestli detektor skutečně slyšíte odkudkoli.
  • Pokud máte v domě krb, je důležité nechat si každý rok vyčistit komín. Budete mít jistotu, že kouřový kanál nevznítí. Že v komíně hoří, můžete rozpoznat podle dunivého zvuku, který z něj vychází. V takovém případě požár uhaste pískem. Nikdy nepoužívejte vodu!
  • Svíčky by měly být umístěny na pevném držáku, daleko od hořlavého materiálu, jako jsou závěsy, ubrusy, polštáře apod. Dřevěné nebo plastové držáky často vypadají velmi elegantně, ale nejsou příliš vhodné.
  • Otvírejte pravidelně okna, ať máte doma dostatečně vyvětráno.
  • Přesvědčte se, jestli v chodbě nemáte žádné překážky a můžete tak v případě požáru snadno uniknout a zavolat hasiče.
  • Mějte u sebe vždy nabitý telefon. V případě potřeby si tak můžete kdykoli zavolat pomoc.

Jak zabránit pádům v koupelně

Věděli jste, že k nejvíce domácím nehodám spojeným s pády dochází v koupelně? Nejspíš to pro vás nebude žádné překvapení, že? Stačí si to představit: voda, hladké dlaždice, mýdlo, šampon nebo sprchový gel. Tato kombinace pádu přímo nahrává. Pokud si tedy nedáte pozor a nepodniknete jistá bezpečnostní opatření.

Když se budete držet několika jednoduchých strategií, nebude na lepším zabezpečení koupelny nic složitého:

  • Zvažte, jestli nenahradit vanu sprchovým koutem, osobám s omezenou pohyblivostí nebude dělat takové potíže dostat se do něj bez cizí pomoci
  • Na toaletu a do sprchy nebo na zeď v okolí vany nainstalujte madla
  • Používejte protiskluzovou podložku a odstraňte všechny nepřipevněné rohože
  • Postarejte se, aby byla koupelna dobře osvětlená
  • Udržujte v koupelně pořádek a nenechávejte na podlaze nic, co by mohlo vést k pádu

Stárnutí doma: Užitečné služby, které vám dovolí déle bydlet ve vlastním domově

Užitečné služby které vám dovolí déle bydlet ve vlastním domově

Lidem, kteří chtějí zůstat co nejdéle soběstační a bydlet doma, nabízí dnešní doba mnoho velmi užitečných služeb. Právě díky těmto službám se dnes řada lidí nemusí stěhovat do domova pro seniory, přestože mnozí leckdy trpí výrazným omezením pohyblivosti.

Naštěstí pro ně totiž existuje mnoho organizací, které přesně takovou pomoc nabízejí, ať už dobrovolně, nebo jako placenou službu.

Domácí péče

Jedním z hlavních přínosů domácí péče je možnost co nejdéle bydlet ve vlastní domácnosti. Díky této službě se vám dostane profesionální péče v oblastech, kde ji potřebujete. Může jít například o:

  • Ošetřovatelské služby
  • Pomoc při užívání léků
  • Pomoc s osobní hygienou
  • Úklid domácnosti

V praxi je dnes nejčastěji využívána kombinace domácí a neformální péče (tj. pomoci člena rodiny nebo blízkého přítele). A studie ukazují, že lidé raději zůstávají ve svém vlastním domově. Když budete mít k dispozici patřičnou asistenci, je právě tohle nejlepší způsob, jak být ještě dlouhé roky vlastním pánem.

Bezpečný domov bez bariér: cesta k spokojenějšímu životu

Když nadejde čas přesouvání nábytku a dalších úprav, vždy se snažte myslet na bezpečnost a přístupnost. Budete si tak moct ještě dlouho užívat aktivní život. Berte to tak, že připravujete svůj domov na budoucnost.

A pamatujte, že bez ohledu na věk nebo pohybové postižení není nikdy příliš pozdě, abyste začali z domácnosti odstraňovat zbytečné bariéry. Můžete si vytvořit bydlení, které skutečně vyhovuje vašim potřebám a dopřeje vám maximální kvalitu života. Stačí jen správné naladění mysli, nástroje a strategie. Protože právě bezpečnější domov bez bariér vám dovolí žít s menší závislostí na druhých a s větším pocitem naplnění.

Zdroje:

Související články