Stárnutí doma: Co dělat, když je chůze po schodišti problémem?

Stárnutí v místě bydliště znamená více než jen trend poslední doby. Je to o prožitcích v dalším stupni života se zajištěním bezpečnosti v domácím prostředí, které máte rádi.

Autor článku Stannah dne 18-06-2018

Navzdory různorodým typům zázemí a navzdory různým úrovním příjmů se senioři na celém světě pokoušejí vyřešit problém stárnutí v domácím prostředí. Pokud tento termín ještě neznáte, tak CDC definuje stárnutí jako: „Schopnost žít ve vlastní domácnosti nebo komunitě bezpečně, nezávisle a pohodlně, bez ohledu na věk, příjmy nebo úroveň schopností.“ Po desítkách let strávených se zážitky ze života v rodinných domech mnozí Kanaďané odmítají myšlenku, že se musí svého bydliště vzdát jen proto, že stárnou. Pokud máte svůj vlastní dům, možná už přemýšlíte o tom, jak v něm zůstat dlouhodobě a zároveň si zachovat svou nezávislost. Ale nezávislý život v pokročilém věku není jednoduchý; je přitom důležité, aby si senioři vytvářeli své plány předem.

Hodnocení mobility

Prvním krokem je posouzení vlastních fyzických limitů a vyhodnocení jejich dopadů na každodenní rutinní akce ve starším věku. Jste schopni přenášet věci nahoru a dolů po schodech? Potřebujete se držet zábradlí? Jste schopni ujít po rovné ploše více než 200 yardů (182 metrů) bez pomoci? Upřímné sebehodnocení je zde velmi zásadní, jelikož realistické posouzení vlastní mobility je základem pro lepší vytvoření plánu pro posun vpřed. Je také důležité si uvědomit, že mobilita se může časem změnit a úkoly, které jsou dnes snadné, mohou být zítra obtížné. Proces stárnutí ve vlastním bydlišti je závislý na mnoha faktorech, dokonce i tak běžné věci jako třeba správná obuv mohou snížit riziko nehod v domácnosti. Další příslušenství, jako například několik dobře umístěných madel nebo robustní sprchová židle, mohou okamžitě zvýšit bezpečnost vaší domácnosti. Nicméně, když jsou schody problémem, věci se mohou rychle zkomplikovat.

vyzadejte si kalkulaci zdarma

Žádejte bezplatnou kalkulaci na váš schodišťový výtah Stannah

Stačí jediný krok a budete mít všechny potřebné informace, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout.

Požádejte o to hned

Jak zvládat schody?

Mnozí z nás si pamatují na to, jak jsme v mladém věku o Vánocích pobíhali rychle po schodech nahoru a dolů. Bohužel, s přibývajícím věkem musíme být opatrnější; začíná to bezpečným pohybem dolů v ranních hodinách a návratem zpět do postele až v hodinách večerních. Schody však musíme překonávat i během dne a nikdo se nemusí bát. Pokud plánujete svůj den s ohledem na chůzi po schodech (ranní příchod a vyhýbání se návratu zpět nahoru, dokud není čas jít do postele), je to znamení, že je čas uvažovat o změně. Existuje řada řešení, ale schodišťový výtah je skvělý nástroj, který pomáhá seniorům žít bezpečně a udržovat si v domácnosti svou nezávislost. Můžete znovu chodit po schodech a plně využívat svou domácnost; každodenní aktivity budou snazší a budete mít více společenských příležitostí; schodišťový výtah vám umožní užívat si života ve vlastní domácnosti, kterou máte rádi.

Pohyb: složité rozhodování

Jednou z hlavních výhod schodišťová sedačka je elegantní jednoduchost řešení. Nemusíte se vzdávat svého domácího prostředí a zabývat se problémy souvisejícími s pohybem v plném rozsahu; můžete jednoduše tyto problémy vyřešit a zachovat si své pohybové možnosti takové, jaké jsou. Náklady na pohyb mohou být vysoké, zejména pokud se rozhodnete pro bydlení s asistenční službou. Častěji to vypadá tak, že životní prostor je výrazně menší, což vede k obtížnému rozhodování o tom, co si můžeme nechat a co musí zůstat. Se schodišťovým výtahem si můžete svůj cenný majetek uchovat a používat jej v celé své domácnosti.

Život na dvou patrech, život v jednom patře

Další možnost, která je často zvažována, spočívá v přesunutí ložnice do prvního patra. Je to zdánlivě praktické rozhodnutí, nicméně život na jednom patře není příliš vhodný, pokud máte často hosty nebo návštěvníky. Ať už jste v nájmu nebo vlastníte svůj dům, je to pořád stejné; platíte za celý dům. Takže proč redukovat svůj životní prostor na polovinu? Další hlavní možnosti přestavby, jako například instalace rezidentního výtahu, vypadají dobře na papíře, ale těžko se vejdou do průměrného rozpočtu rodiny.

Fyzická energie: klíčové hledisko

Cena, prostor a praktičnost jsou důležitými faktory při rozhodování o nejlepším způsobu stárnutí ve vlastní domácnosti. Nicméně, fyzická energie je často opomíjenou komoditou. Každodenní úkoly, například přenášení prádla nebo potravin nahoru po schodech, jsou díky schodišťovému výtahu jednodušší. Díky dálkovému ovládání může tento schodišťový výtah snadno fungovat jako výtah na jídlo, což vám ušetří spoustu pěších cest nahoru a dolů po schodech a svou energii můžete věnovat tomu, co máte rádi.

Nakonec je každá situace odlišná a budete se muset rozhodnout o správné volbě pro vás a vaši rodinu. Společnost Stannah působí na trhu již více než 150 let, má své zkušenosti a odborné znalosti, které vám umožňují stárnout bezpečně. Pokud si myslíte, že schodišťový výtah může být pro vás praktickou volbou , kontaktujte zástupce společnosti Stannah a požádejte je o bezplatné informace a rady, zcela nezávazně.

 

Více k tématu:

Zvážili jste jak moc vám schodišťový výtah může pomoci v každodenním životě?

Vzali jste v úvahu skutečné náklady spojené s pořízením schodišťového výtahu v porovnání s jinými alternativami?