800 196 196

Zavolejte ještě dnes

Covid-19 | Osobní poradenství, které je při schůzce doma nezbytné při dodržení všech pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR.

Covid-19 | Osobní poradenství, které je při schůzce doma nezbytné při dodržení všech pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR.

Přečtěte si více

Přečtěte si více

Schodišťová sedačka, domácí výtah nebo plošinový výtah?

Jak zvolit tu nejvhodnější variantu?

Autor článku Stannah dne 25-05-2020

Schodišťová sedačka, domácí výtah nebo plošinový výtah

Začne-li být chůze po schodech pro vás či vaše blízké problematická, nejspíš hledáte vhodné řešení. Přišli jste nejspíš na to, že existuje mnoho různých řešení. Jak tedy vybrat tu nejvhodnější variantu?

Rádi vám pomůžeme. Každá z těchto možností pomůže vám či vašim blízkým se opět volně pohybovat, mají však různá využití a každá se hodí v jiné situaci. Pohyblivost uživatele, prostorové možnosti, ale také cena, jsou klíčové faktory, které je třeba zvážit. Proto jsme se v tomto článku zaměřili na hlavní parametry každého ze zmíněných řešení a upozorňujeme na vše, co byste měli vzít v úvahu až budete mezi jednotlivými možnostmi vybírat.

Schodišťová sedačka

Co je schodišťové sedátko?

O schodišťových výtazích

Jak naznačuje samotný název, schodišťová sedačka je výtahové zařízení, které umožňuje pohyb po schodišti nahoru a dolů, zatímco sedíte v křesle. Je to vlastně velmi jednoduché – poskytne vám přesně to, co je uvedeno na obalu – dopraví vás pohodlně a bezpečně po schodech nahoru i dolů. A co je jednou z největších výhod schodišťové sedačky?

Jedná se o cenově výhodné řešení, díky kterému se po svém domě budete opět svobodně pohybovat. K instalaci totiž není zapotřebí žádných stavebních prací a sedačku je možné nainstalovat prakticky na jakékoliv schodiště. Je výborným řešením pro všechny, kteří se potřebují dostat do schodů, aniž by museli dělat výrazné domovní úpravy.

Na trhu je řada schodišťových sedaček, a ačkoliv mohou vypadat více méně stejně, je mezi nimi řada rozdílů:

 • Vzhled schodišťové sedačky – hodí se sedačka do interiéru vašeho domu?
 • Jak se ovládá – je ovládání ergonomické?
 • Komfortní prvky – je sedačka polstrovaná a opěrka nohou dostatečně široká?
 • Bezpečnostní prvky – jak snadno se upevňuje bezpečnostní pás? Co se stane, když schodišťové sedačce stojí něco v cestě?

Je mnoho aspektů, které je třeba zvážit, než pro sebe zvolíte tu správnou sedačku. Udělejte si průzkum na internetu a přečtěte si recenze zákazníků. Podívejte se, co o jednotlivých výrobcích říkají jiní lidé a ujistěte se, že dané firmě můžete důvěřovat.

Pro koho je schodišťová sedačka určena?

Jak jsme již zmínili výše, je vhodná v podstatě pro kohokoliv. Pokud jste schopni se udržet na židli ve vzpřímené poloze, pak můžete schodišťovou sedačku používat (musíte se ujistit, že na sedačce sedíte bezpečně po celou dobu jejího pohybu po schodech).

Lidé s omezenou hybností kolenou či kyčlí

Schodišťovou sedačku můžete používat i v případě, že trpíte potížemi s koleny či kyčlemi, protože v naší nabídce máme různé typy sedačky a každá z nich je uzpůsobena různým potřebám. Sedačka Sadler je dokonalým hybridem mezi opěrkou (bidýlkem) a sedačkou, a pokud vám usedání a zvedání ze židle činí potíže a je bolestivé, pak je tento model přesně tím, co potřebujete, abyste mohli být do schodů dopraveni. Sedačka typu Sadler se zvrátí vzad, čímž podpírá vaše tělo při usedání do sedačky. Díky tomu, že jste přepravováni po schodech téměř vestoje, ulehčuje sedačka vašim kolenům. Jakmile se dostanete na konec schodiště, sedačka se opět zvrátí dopředu, aby vám pomohla snáze vstát.

Lidé s omezenou hybností kolenou či kyčlí

Vozíčkáři

Pokud chcete používat svůj schodišťový výtah i v případě, že jste na vozíku, a chcete jej používat samostatně, musíte být schopni sami do sedačky nastoupit a opět přesednout zpět do vozíku. Schodišťový výtah také není uzpůsoben pro přepravu vozíku, takže případně budete potřebovat ještě další vozík, který pak pro vás bude připraven na konci schodiště. Jste-li schopni se udržet na židli ve vzpřímené pozici, pak veškeré standardní bezpečnostní prvky všech našich schodišťových sedaček, počínaje ergonomickým bezpečnostním pásem až po sklopnou opěrku nohou, zajistí bezpečnost a snadnou obslužnost všech našich modelů.

Kam lze schodišťovou sedačku nainstalovat?

Schodišťová sedačka se instaluje na vaše schodiště. Je možné ji instalovat na celou řadu schodišť, dlouhých či krátkých, širokých i úzkých, vnitřních či venkovních, přímých nebo točitých. Schodišťové sedačky se přizpůsobí vašemu schodišti (ať už je vyrobeno z jakéhokoliv materiálu), nikoliv vašim stěnám. To znamená, že instalace schodišťové sedačky nevyžaduje žádné stavební práce a je rychlá (trvá méně než jeden den) a čistá.

Máte-li v blízkosti schodiště zásuvku, pak není problém schodišťovou sedačku instalovat a je možné ji upevnit i na víceramenné schodiště či rozvést do více pater.

Pro Proti
Levný provoz Nemůžete si zvolit, kam bude sedačka instalována
Rychlá instalace Je nápadnější než domácí výtah
Je velmi tichá Nemůže přepravovat těžký náklad (např. kolečkové křeslo)
Pohodlná jízda
Cenově výhodné řešení
Nejsou třeba žádné stavební práce
Úhledně se sklopí, když ji nepoužíváte
Je-li třeba, lze ji snadno odinstalovat

Domácí výtah

Co je domácí výtah?

domácí výtah

Pokud lidé chtějí svůj dům opět zpřístupnit, pak bývá domácí výtah zpravidla prvním nasnadě. Domácí výtah navíc zvyšuje hodnotu nemovitosti a často se na něj pohlíží jako na chytrou investici, zvláště máte-li potíže s hybností a pohyb po domě je pro vás komplikovaný.

Hlavní faktory, které je třeba vzít v úvahu, když přemýšlíte o pořízení domácího výtahu:

 • Kde ho budete instalovat – máte prostor pro vybudování výtahové šachty? Je možné získat schodišťový výtah, který nepotřebuje schodišťovou šachtu? Máte dostatek prostoru pro instalaci třeba byť jen malého domácího výtahu?
 • Kolik to bude stát? Domácí výtahy jsou zpravidla dražší než schodišťové sedačky, protože kromě samotného výtahu musíte vzít v úvahu také stavební práce, které je třeba provést před samotnou instalací.
 • Jak dlouho bude trvat vytvoření stavebních plánů a jak dlouho bude probíhat stavba a instalace? Můžete čekat tak dlouho?

Kdo může domácí výtah používat?

Vlastně všichni.

Domácí výtahy jsou k dostání v mnoha různých tvarech a velikostech. Proto je při výběru třeba nejprve velmi pečlivě promyslet, co chcete a potřebujete. Potřebujete, aby váš domácí výtah:

 • Mohl přepravovat kolečkové křeslo?
 • Mohl přepravovat těžký náklad?
 • Měl by mít automatické dveře?
 • Měl by vás dopravit do více než jednoho poschodí?
 • Měl by být schopen přepravit více než jednu osobu?

Všechny tyto aspekty budou mít vliv na cenu, ale také na typ výtahu, který hledáte.

Jsou tu však i jiné faktory, které je třeba vzít při koupi domácího výtahu v úvahu:

 • Kam budete chtít domácí výtah umístit, aby našel co nejlepší využití?
 • Kde bude umístěn pohonný motor – uslyšíte ho, když bude výtah v provozu?
 • Domácí výtahy zpravidla vyžadují každoroční servis, aby byl zaručen jejich bezchybný provoz.

Kam lze schodišťový výtah nainstalovat?

Oproti schodišťové sedačce, nejste při koupi domácího výtahu limitováni tím, kam je možné ho umístit. S ohledem na prostorové dispozice vašeho domu, můžete užitnost domácího výtahu zvýšit tím, že ho umístíte přesně tam, kam chcete. S největší pravděpodobností budete potřebovat odborníka, který vám pomůže určit, co je pro váš dům nejlepší a co je proveditelné. Při koupi schodišťového výtahu máte totiž na výběr z mnoha možností a variant.

Pro Proti
Levný provoz Vyžaduje stavební práce
Pohodlná jízda Je-li třeba, není snadné ho odinstalovat
Může přepravovat těžký náklad Stavba může od zahájení po dokončení trvat opravdu dlouho
Přidává vašemu domu na hodnotě V souvislosti s tím, kde bude umístěna šachta, může být výtah za provozu hlučný
Nezmění vzhled vašeho schodiště Jedná se o dražší řešení než v případě schodišťové sedačky či plošinového výtahu
Můžete si zvolit, kde bude umístěn

Plošinový výtah

Co je plošinový výtah?

plošinový výtah

Plošinový výtah je vlastně plošina, která se pohybuje po kolejnici ukotvené k vašemu schodišti, čímž vy tak získáte opět přístup do celého domu. Plošina je schopna přepravit člověka na vozíku. Jedná se o ideální řešení pro přepravu osob na vozíku nebo nákladu po schodech nahoru a dolů.

Plošinu lze ukotvit tak, aby byla přístupná z jednoho či více ramen schodiště, takže pro vás může být ideálním řešením, chcete-li se opět volně pohybovat po celém domě.

Kdo může plošinový výtah používat?

Díky pohodlnému sklopnému sedátku může plošinový výtah používat osoba připoutaná na invalidní vozík. Přidanou hodnotou plošinového výtahu je jeho schopnost přepravovat těžký náklad, takže máte snadné řešení pro přepravu těžkých předmětů po schodech nahoru a dolů, aniž byste sebe vystavovali nebezpečí.

Kam lze plošinový výtah nainstalovat?

Stejně jako schodišťovou sedačku, plošinový výtah je třeba instalovat na schodiště. Dobrou zprávou je, že ať už je vaše schodiště jakékoliv, dlouhé či krátké, vnitřní či venkovní, přímé nebo točité, ať už je vyrobeno z jakéhokoliv materiálu, plošinový výtah na něj lze instalovat. S ohledem na rozměr plošiny při jejím sklopení, není možné tento typ výtahu instalovat na úzká schodiště, protože plošina pro pohyb po schodech vyžaduje prostor.

Jediné, co potřebujete, je zásuvka umístěná v blízkosti schodiště a můžete se po schodišti opět pohybovat.

Pro Proti
Levný provoz Nepříliš pohodlná jízda
Rychlá instalace Nemůžete si zvolit, kam bude plošina instalována
Může přepravovat těžký náklad Je nápadnější než domácí výtah či schodišťová sedačka
Cenově výhodné řešení oproti domácímu výtahu
Nejsou třeba žádné stavební práce
Úhledně se sklopí, když ji nepoužíváte
Je-li třeba, lze ji snadno odinstalovat

 Rychlý přehled – schodišťová sedačka vs. domácí výtah vs. plošinový výtah

Rychlý přehled – schodišťová sedačka vs. domácí výtah vs. plošinový výtah.

  Schodišťová sedačka Domácí výtah Plošinový výtah
Co je to? Sedátko, které vás dopraví po schodech nahoru a dolů Výtah vestavěný ve vašem domě Plošina, která vás dopraví po schodech nahoru a dolů
Může přepravovat kolečkové křeslo? ne ano ano
Kolik osob může najednou přepravit? 1 Záleží na typu výtahu, ale většinou 1. 1
Může přepravovat velmi těžký náklad? ne ano ano
Může vás přepravit do více než jednoho poschodí? ano ano ano
Je třeba dělat kvůli instalaci nějaké stavební úpravy? ne Ano. Často (ne vždy) je pro instalaci domácího výtahu třeba ve vašem domě vybudovat výtahovou šachtu. ne
Můžete si zvolit, kde bude instalován/-a ? Můžete si zvolit stranu schodiště, na kterou chcete schodišťovou sedačku instalovat, ale to je tak všechno. Ano (záleží na dispozici vašeho domu) Můžete si zvolit stranu schodiště, na kterou chcete plošinu instalovat, ale to je tak všechno.
Potřebujete k instalaci stavební povolení? ne ano ne
Lze daný výtah instalovat dovnitř i venku? ano ne ano
Kolik času instalace zabere? Méně než jeden den Alespoň pár týdnů Asi jeden či dva dny
Jak hospodárný je provoz daného výtahu? Velmi. Vlastně je levnější než provoz vaší varné konvice. Celkem hospodárný, ačkoliv záleží na zvoleném typu výtahu. Je podobná provozu vaší varné konvice.