Rady pro starší občany v rámci prevence proti pádům

Autor článku Stannah

prevence proti padum u starsich obcanu

Vážné zranění je definováno jako takové zranění, které brání schopnostem seniora se pohybovat, provádět každodenní činnosti nebo dokonce žít samostatně. Tato situace se týká jednoho z každých pěti seniorů, kteří mají problémy s rovnováhou.

Co se stane po pádu

Pády často způsobují zlomeniny kosti na běžných místech, jakými jsou například zápěstí, ramena, kotníky a kyčel. U starších osob jsou pády také hlavní příčinou poranění hlavy. Tento problém je ještě závažnější, pokud starší člověk užívá určité léky, například léky pro ředění krve. Pokud si váš blízký starší člověk narazí hlavu, vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc.

Ti, kteří zranění nejsou, často získají nový strach z pádu. Tento strach může bránit v provádění normálních aktivit. I méně namáhavé pohyby způsobí oslabení seniorů a zvýší riziko pádu.

Indikátory ukazující na riziko budoucího pádu

Podmínky, které mohou přispět k pádu, se nazývají rizikové faktory. Identifikace těchto rizikových faktorů je prvním krokem v rámci prevence proti pádům. Většina pádů je způsobena kombinací více rizikových faktorů. Čím více rizikových faktorů člověk má, tím větší je pravděpodobnost pádu.

Některé příklady:

  • Slabost v dolních končetinách nebo potíže s chůzí a s udržením rovnováhy
  • Nedostatek vitaminu D
  • Problémy se zrakem
  • Bolesti nohou nebo nesprávná obuv
  • Nebezpečí v domácnosti (volné koberce, nepořádek, nedostatečný počet zábradlí atd.)

vyzadejte si kalkulaci zdarma

Žádejte bezplatnou kalkulaci na váš schodišťový výtah Stannah

Stačí jediný krok a budete mít všechny potřebné informace, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout.

Požádejte o to hned

Kontrolní seznam pro prevenci proti pádům u starších blízkých lidí

Promluvte si s lékařem

Rozhovor s lékařem nebo poskytovatelem zdravotní péče umožní vašim blízkým vyhodnotit rizika a diskutovat o preventivních opatřeních. Lékař nebo lékárník může také indikovat určité léky, které mohou způsobovat ospalost nebo závratě, což zvyšuje příslušná rizika. U lékaře také pohovořte o možnosti zvýšení vitamínu D prostřednictvím potravinových doplňků.

Každoroční vyšetření zraku

Každoroční prohlídka u očního lékaře zajistí využití správného předpisu a sníží pravděpodobnost pádu kvůli špatnému zraku.

Cvičení na pevnost a rovnováhu

Veďte své starší blízké osoby ke cvičení, které se zaměřuje na posílení spodní části těla a zlepšování rovnováhy (například zvedání zad nebo nohou).

Zlepšení bezpečnosti domova

  • Odstraňte z domácnosti přebytečné věci, které mohou představovat riziko uklouznutí
  • Nainstalujte madla na místa, kde je potřebná asistence při chůzi nebo stání (kolem vany a sprchovacího koutu, vedle toalety)
  • Po obou stranách schodiště instalujte zábradlí
  • Zvyšte počet světel v domácnosti; používejte světla s vyšším výkonem žárovek, aby byla domácnost dobře osvětlená

Pád může pro starší osobu znamenat velmi strašidelný moment. Naštěstí existují opatření pro prevenci proti pádům, která mohou být použita, aby se těmto situacím zabránilo.

Pro zlepšení bezpečnosti uvažujte o instalaci schodišťová sedačka Stannah. Díky schodišťovému výtahu Stannah můžete získat jistotu o bezpečnosti a nezávislosti vašich starších blízkých lidí.

Související články