800 196 196

Zavolejte ještě dnes

Covid-19 | Osobní poradenství, které je při schůzce doma nezbytné při dodržení všech pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR.

Covid-19 | Osobní poradenství, které je při schůzce doma nezbytné při dodržení všech pokynů Ministerstva zdravotnictví ČR.

Přečtěte si více

Přečtěte si více

Kolena: seznamte se s příznaky, příčinami a preventivními opatřeními

Ve společnosti Stannah víme, jak se bolest kolen může negativně podepisovat na každodenním životě a nezávislosti našich zákazníků. A proto hraje prevence klíčovou roli.

Autor článku Stannah dne 24-11-2017

bolest kolene příznaky

Pokud jste vy sami nebo někdo, koho znáte, zažili nebo zažíváte vážnou bolest kolen způsobenou buďto zraněním kolene, osteoartritickým onemocněním, nebo revmatoidní artritidou, víte, jak znepokojivá a bolestivá může být například obyčejná procházka do 200 metrů vzdáleného smíšeného zboží, provádění každodenních činností, koupání se nebo chození po schodech nahoru a dolů.

Zatímco zranění kolene se může časem uzdravit, bolest kolene způsobená artritidou je degenerativní proces. Zranění kolene může v některých případech v daném kolenním kloubu dokonce vést k předčasné osteoartritické manifestaci.

To možná není žádným překvapením. Všichni známe alespoň jednu osobu trpící bolestí kolen způsobenou zraněním, artritidou či osteoporózou. Stárnutí a opotřebení s věkem nezastavíme, to však nemusí znamenat, že jsme všichni zatraceni.

S přibývajícím věkem začínáme myslet na starší lidi trpící artritidou a je běžné, že přemýšlíme, jak se s bolestí a problémy s mobilitou vyrovnávají. Obzvláště, pokud pracujete ve společnosti Stannah a máte příležitost být v kontaktu s našimi inspirativními a skvělými zákazníky, kteří jsou skuteční hrdinové! Díky jejich životním příběhům se nad jejich údělem zamýšlíme ještě více, zejména nad těmi, jež trpí bolestí kolenních kloubů, která tak výrazně ovlivňuje jejich každodenní život.
Proč jsme ale my lidé tak náchylní k bolestem a zraněním kolen?

Proč jsme ale my lidé tak náchylní k bolestem a zraněním kolen?

Dobrá otázka!

Jak uvedla Jennifer Ackermanová v časopise National Geographic, odpověď na tuto otázku souvisí s Nevýhodou vzpřímenosti. Jinými slovy: „Jsme schopni stát, chodit a běhat s elegancí a výdrží, ale trpíme bolestí nohou a zraněními kolen; můžeme se všelijak ohýbat a protahovat a stejně se většina z nás v životě nevyhne bolesti zad.“

„My lidé jsme se vzdali stability a rychlosti. Vzdali jsme se chodidel jakožto nástrojů k uchopování věcí. Získali jsme houbovité kosti a křehké klouby.“ Jennifer Ackermanová

Z hlediska evoluce to znamená, že lidské tělo není na 100 % přizpůsobeno vzpřímené poloze.

Ať jste jen zvědaví, nebo vás již bolest kolen trápí, čtěte dále. Odpovíme na vaše dotazy ohledně bolesti kolen a pomůžeme vám pochopit degenerativní proces kolenního kloubu a některá preventivní opatření, která můžete podniknout.

vyzadejte si kalkulaci zdarma

Žádejte bezplatnou kalkulaci na váš schodišťový výtah Stannah

Stačí jediný krok a budete mít všechny potřebné informace, abyste se mohli zodpovědně rozhodnout.

Požádejte o to hned

Jaká je funkce kolene?

Podle pojednání Jennifer Ackermenové jménem „Nevýhoda vzpřímenosti“ („The Downside of Upright“) a prohlášení Scotta Dye je kolenní kloub „strukturou starou 360 milionů let, která byla důmyslně navržena k přenosu zatížení mezi končetinami.” S příchodem vzpřímené polohy je však na kolena, kotníky a nohy vyvíjena mnohem větší zátěž a tlak. Kolenní klouby ve skutečnosti patří mezi nejsnadněji zranitelné klouby lidského těla a počet jejich zranění se v USA ročně vyšplhá k jednomu milionu.

„V USA je ročně léčeno celkem okolo jednoho milionu kolen.“

Pro ty, kteří očekávají problémy s bolestí kolen nebo mají strach o své blízké, to může znít znepokojivě a mají na to právo: bolest kolen či zranění kolen může vést k omezení pohyblivosti, kolena totiž slouží k zajištění stability a ohebnosti těla. Dále umožňují ohýbání a narovnávání nohou. Stabilita i ohebnost jsou nezbytným předpokladem stání, chůze, běhání, klečení, skákání či otáčení, zkrátka žití normálního života.

Kolena nejsou samostatnou jednotkou a k plnění jejich funkce jim pomáhají ostatní části těla, např.:

– kosti
– chrupavky
– svaly
– vazy
– šlachy

Pokud dojde k poškození kterékoli výše uvedené části těla, může dojít k vážným bolestem kolene.

Zatímco někteří lidé se soustředí na bolest a zaplaví je negativní emoce, jiní hledají odpovědi na příčiny a jak se uzdravit.

Jaká je příčina bolesti kolene?

Příčina bolesti má co do činění s evolucí. Je to něco jako zpráva z našeho mozku, která nám dává najevo, že s naším tělem něco není v pořádku a je potřeba se tomu okamžitě věnovat.

„Jednou z hlavních vlastností bolesti je, že vyžaduje vysvětlení.” Plainwater, Anne Carsonová

Momentálně se soustředíme na pochopení, co může bolest kolen způsobovat. Bolestí kolen mohou trpět muži, ženy i děti. Může se přihodit každému, a to v jakékoli fázi života. Běžnější však je s přibývajícím věkem.

Pojďme se podívat na některá zranění kolen, která mohou vést k vážné bolesti kolen:

 • Náhlé pohyby či zkroucení, natažení a zranění vazů a šlach spojujících a podepírajících kolenní kloub;
 • Natržení menisku (pružný disk ve tvaru písmene C, který vystýlá koleno)
 • Zlomenina kolenní čéšky (kruhovo trojúhelníková kost napojující se na stehenní kost)
 • Vykloubení kolenní čéšky
 • Zranění způsobená nadměrnou zátěží či zánětem po opakovaném či dlouhotrvajícím tlaku na koleno (běhání po schodech, jízda na kole, běh, skákání) nebo po operaci.

Riziko zranění kolene je vyšší u sportovců či jedinců, jejichž práce zahrnuje opakovanou zátěž kolen.

A to není vše.

Příčina kolenní artritidy není jasná. Většina výzkumníků se domnívá, že kolenní artritidu způsobuje kombinace několika faktorů:

 • svalová slabost
 • váhový přírůstek (obezita)
 • dědičnost
 • poranění kloubu nebo opakující se tlak na kolena
 • neustálé vystavení chladu
 • stárnutí.

Jaký je rozdíl mezi revmatoidní artritidou (RA) a osteoartritidou (OA)?

Kolenní artritida může mít několik příčin. Mezi ty nejčastější se řadí revmatická artritida (RA) a osteoartritida (OA):

 • Osteoartritida je běžná u starších osob a stává se v podstatě univerzální. Dříve či později nám kolena postupně budou přestávat sloužit. Jedná se o nepřetržitý proces opotřebení, který je známý také jako „degenerativní onemocnění kloubu“ a který způsobuje opotřebení a ztenčení výplňového materiálu mezi kolenními kostmi či chrupavkou. Riziko osteoartritidy kolene zvyšují také deformity kosti, a to protože klouby jsou již zdeformované a mohou obsahovat defektní chrupavku.
 • Revmatická artritida je běžným typem autoimunitního onemocnění projevujícího se jako trvalá zánětlivá artritida. Obvykle postihuje klouby souměrně a vede k jejich poškození a reakcím celého těla. Konkrétně kolenní artritida je zánět vyskytující se v kolenním kloubu. Zánět způsobený revmatickou artritidou může postupně zničit chrupavku a kost okolo kolenního kloubu.

Přestože jsou tyto dva stavy různými typy artritidy, sdílejí stejné vlastnosti. Jejich příznaky jsou však rozdílné. Pojďme se na to podívat:

 • RA postihuje klouby a okolní svalstvo, zatímco OA postihuje pouze klouby.
 • RA se předává geneticky a může se projevit v kterékoli fázi života, zatímco OA obvykle postihuje starší lidi.
 • RA se rychle a postupně zhoršuje, zatímco OA je pomalejší degenerativní proces.
 • RA je vážnější než OS.

Jaké jsou příznaky revmatické artritidy (RA) kolene?

Zjištění RA v její rané fázi může být obtížné a vy si můžete klást otázku: Na jaké příznaky bych si měl/a dávat pozor?

Příznaky se často dostavují zejména po ránu nebo po dlouhé nečinnosti. Například:

 • Ranní ztuhlost kloubu: Zatímco ztuhlost kloubu způsobená OA po půlhodině zmizí, ztuhlost kloubu způsobená RA trvá mnohem déle, často i mnoho hodin.
 • Chrupavka v koleni se začíná rozpadat a při chůzi způsobuje tření kolenních kostí o sebe.
 • Otok nebo přítomnost vody v okolí několika kloubů, většinou zápěstí, rukou, prstů a kolenních kloubů.
 • Postižení stejných kloubů na obou stranách vašeho těla.
 • Tvrdé hrudky pod kůží (revmatoidní uzliny).
 • Přetrvávající únava a mírně zvýšená teplota.
 • Nechutenství.

Můžete pociťovat ztuhlost a oteklost kolen. Bolest se zvyšuje po intenzivním cvičení. Je velmi pravděpodobné, že nebudete schopni pohybovat koleny tak snadno jako dříve.

Na druhé straně, pokud pociťujete pouze vrzání a křupání kolen, kdykoli vstáváte, nemusí to nutně znamenat, že se s vašimi koleny něco děje. Tímto tématem se zabývali i v časopise New York Times. Všichni jsme již zažili kolena vydávající různé zvuky, důležité však je naučit se rozpoznat rozdíl mezi běžným stavem a příznaky artritidy.

Společnost Stannah posunula věci o krok vpřed a vytvořila možnost přímé fyzické zkušenosti, která simuluje artritický stav. Neexistuje lepší způsob, jak soucítit s těmi, kteří žijí s RA, než pocítit ji na vlastní kůži. Tento speciálně navržený oblek tvoří popruhy, které obsahují kamínky simulující bolesti a křupání kloubů. Zjistili jsme, že kolena a ruce jsou nejbolestivějšími a fyzicky nejzranitelnějšími místy.

Jaké je žít s osteoartritidou (OA)?

S rostoucím věkem stále více pociťujeme, že naše klouby už nejsou tak pružné, jak kdysi bývaly. Stárnutí není bezbolestný proces. Pokud si nejste jistí, co osteoartritida je, může být vhodné se informovat o jejich příčinách a příznacích.

Příčina OA sice není zcela jasná, nicméně se zdá, že se jedná o dědičnou chorobu, která se nejčastěji objevuje s věkem. Ženy starší 50 let OA trpí častěji než muži stejného věku. První příznaky se však mohou objevit ve čtyřicátých letech věku a postupně se zhoršovat.

Nejčastěji OA vede k opotřebení chrupavky. Chrupavka pokrývá okraje kostí a umožňuje jejich vzájemný a bezproblémový pohyb. V případě OA se však kloubní chrupavka postupně začne ztrácet a ztenčovat se.

Zdravé koleno se díky této měkké a porézní tkáni pokrývající okraje kolenních kostí bezbolestně ohne a natáhne. S rostoucím věkem může docházet k úbytku chrupavky, což způsobí bolestivé tření kostí.

V některých případech může OA dokonce způsobit problémy s pohyblivostí a jednoduché úkoly, jako např. přenos věcí po schodech bez cizí pomoci nebo zábradlí, se mohou stát obtížnými.

Ženy starší 50 let osteoartritidou trpí častěji než muži stejného věku.

Zatímco cvičení OA nezpůsobuje, zranění v důsledku nadměrného cvičení nebo nehoda mohou vést ke vzniku osteoartritického stavu.

Nástup osteoartritidy může způsobit několik faktorů:

 • Věk: schopnost obnovy chrupavky se s věkem snižuje.
 • Dědictví: některé geny mají s OA spojitost. Riziko této nemoci mohou zvyšovat nohy „do O“ či „do X“.
 • Váha: čím víc vážíte, tím více jsou vaše kolena a klouby namáhány.
 • Zranění: předchozí zranění kolene, např. sportovní zranění, může v budoucnu způsobit OA.
 • Nadměrné používání: lidé, kteří často klečí nebo se ohýbají, zvedají těžké předměty nebo v práci hodně chodí, jsou ke zranění či opotřebení kolene náchylnější. V budoucnu je pak větší šance výskytu OA právě u těchto osob.
 • Ostatní onemocnění – zvýšené riziko výskytu OA hrozí například lidem trpícím lupusem a Lymeskou boreliózou.

Mějte na paměti, že OA se s časem zhoršuje, proto čím dříve s prevencí začnete, tím lépe.

Jak léčit zánět a ztuhlost kolen?

I když revmatickou artritidu (RA) ani osteoartritidu (OA) nelze léčit, existují ošetření schopná kolenní zánět a bolest utlumit. Pro zpomalení či zastavení artritidy je klíčová brzká a agresivní léčba. Pokud se nacházíte v rané fázi těchto onemocnění, je nutné se soustředit na prevenci poškození kloubů, tedy co nejvíce je šetřit.

Pokud již bolest není únosná, doktor vám může předepsat léky. Úlevu obvykle přinese užívání léků proti bolesti či injekcí se steroidy v postiženém místě. Vzhledem ke všem druhotným účinkům byste však měli vědět, že existují alternativy:

 • Mažte si kolena protizánětlivými mastmi pro úlevu od bolesti a otoku;
 • Fyzioterapeut vás může naučit cviky na zvýšení pohyblivosti a posílení kolenních svalů, aniž byste svá kolena ještě více poškodili.

Pokud je bolest zvládnutelná, ale i tak ovlivňuje vaše každodenní činnosti, doktor vám může doporučit změnu životního stylu za účelem ochrany kloubních spojení a zpomalení degenerace chrupavky. Níže uvádíme několik rad pro zdravější životní styl:

 • Cviky nezatěžující klouby: chození, plavání a vodní aerobik jsou tou nejlepší volbou. Nezapomeňte nosit vhodnou obuv snižující dopad na kolenní klouby při chůzi. V případě zarudnutí kůže se doporučuje dát si s cvičením pauzu.
 • Cvičte čtyřhlavý sval: cvičte vždy cviky nezatěžující klouby. Posílením těchto svalů zvýšíte svou pohyblivost a uleví se vám od bolesti kolen.
 • Kloub či kost lze podepřít a ulevit ji tak od bolesti či nepříjemných pocitů pomocí dlahy.
 • Pro úlevu od mírných příznaků užívejte doplňky s obsahem glukosaminu. Glukosamin je chemická látka, která je přirozenou součástí chrupavky. Tvrdí se, že užívání glukosaminu může pomoci s tvorbou nové chrupavky.
 • Strava: přestože neexistuje konkrétní dieta na léčbu kolen, někteří lidé se domnívají, že příznaky a zánět zhoršují jídla s vysokým obsahem tuku a mléčné produkty. Mezi vhodnou stravu se řadí pravidelné užívání omega 3 mastných kyselin, které nalezneme v např. v lososovi, tofu a vlašských ořeších. K lepšímu fyzickému fungování a vitalitě může dopomoci Středomořská dieta bohatá na ovoce, zeleninu, cereálie a olivový olej.
 • Zhubněte: Máte-li nadváhu, vaše OA se může zhoršit. Úbytek pouhých několika kil může výrazně snížit tlak vyvíjený na vaše kolena. Proto svou váhu udržujte co nejblíže ideálu vypočteného na základě vaší výšky a věku.
 • Dopřejte kolenu odpočinek, když bolí.
 • Akupunktura: akupunktura se praktikuje již více než 3000 let a věří se, že ulevuje od bolesti díky uvolňování neurochemických látek stimulací konkrétních částí těla.
 • Vitamín D: Z výzkumu vyplývá, že ženám žijícím v severovýchodní části USA hrozí větší riziko RA než ženám žijícím ve slunečnějších oblastech. Nedostatek slunce může způsobovat deficit vitamínu D, který se pojít s dalšími autoimunitními onemocněními. Při slunění však buďte velmi opatrní a používejte krémy na opalování s vysokou ochranou.

Ze studií vyplývá, že lidé, kteří jsou na revmatickou artritidu nebo osteoartritidu včas léčeni, se dříve a častěji cítí lépe a je u nich větší pravděpodobnost, že povedou aktivní životní styl. U těchto osob je také menší pravděpodobnost výskytu poškození vedoucího k operaci kloubu či kloubní výměně.

Pokud však předchozí změny ve vašem životním stylu na váš vážně poškozený kolenní kloub nefungovaly a způsobily vám fyzické zhoršení, operace může být jednoznačnou volbou. Mezi 3 nejčastější zákroky patří:

 • Artroskopie: odstranění všech volných kusů chrupavky za účelem zjemnění jejího povrchu. S rostoucí vážností osteoartritidy účinnost artroskopie klesá.
 • Osteotomie: Jedná se o odřezání části kosti blízko kolene pro snížení napětí, kterému je koleno vystaveno.
 • Náhrada kolenního kloubu: může se jednat o částečnou náhradu poraněných částí, nebo celkovou náhradu kloubní protézou.

Rekonvalescence po operaci kolene může trvat déle než 12 týdnů. Během této doby musí být pacienti extrémně opatrní, protože i ta nejmenší námaha či napětí kolene může způsobit vážné komplikace.

Zatímco u některých jedinců trpících některým z těchto onemocnění se mohou vyskytnout zdravotní komplikace, mnoha z nich lze předejít dodržováním zdravého životního stylu a preventivním přístupem zaměřeným na zvládání symptomů.

Důležitost preventivních opatření je často zanedbávána, společnost Stannah k ní však přistupuje jako ke klíčovému faktoru k oddálení tohoto zdánlivě nevyhnutelného onemocnění.

Schodišťový výtah, který ulehčí vašim kolenům

Pokud jste náchylní k poškození a bolestem kolenního kloubu, buďte opatrní při každé činnosti, jež vaše kolenní klouby vystavuje tlaku, např. zvedání závaží či přenášení těžkých věcí po schodech. Podle našich zákazníků je kolena začínají poprvé bolet právě při chození po schodech.

Proč nás při chůzi po schodech bolí kolena?

Starší osoba sedící na schodišťovém výtahu

Kolena často bolí při schůzi po schodech. Proč? Díky informacím uvedeným v tomto blogu na příčinu přijdete velmi snadno: kolenní čéška je nucena posouvat se nahoru a dolů po stehenní kosti častěji než obvykle. Jakmile dojde k opotřebení chrupavky, můžete pociťovat bolest způsobenou třením kosti o hrubou chrupavku.

Vaše kolena a energii byste si v tomto případě měli šetřit na příjemnější činnosti. Zpomalíte tak, případně zvrátíte poškození kolenního kloubu.

Pomůcky pro usnadnění pohybu, např. vycházkové hole, vhodná obuv a schodišťové sedačky, nepřináší nikterak závratné výhody, ale vašim kolenům mohou přinést kýženou úlevu od stálého napětí. Vždy se hodí připomenout, že pokud budete svá kolena šetřit, nemusí být později nutný chirurgický zákrok a déle si uchováte svou samostatnost. Se ztrátou samostatnosti se pojí další problémy, od depresí po přírůstek hmotnosti a špatný spánek.
Důležitost aktivního života nelze podceňovat, ale když přijde na každodenní činnosti, např. přenášení věcí po schodech nahoru a dolů, mohou způsobit více škody než užitku a zhoršit vám problémy s koleny nebo způsobit vážnou degradaci chrupavky.

Schodišťový výtah je proto perfektním doplňkem a preventivním opatřením pro všechny, kteří jsou aktivní, ale chůze po domácích schodech jim dělá potíže.

Tohle řešení se potvrdilo nejen našim zasvěceným zaměstnancům, ale také v nedávné studii společnosti Stannah v několika evropských zemích a na trhu Spojených států amerických. Z výzkumu vyplynulo, že bolest kloubů je jednou z hlavních příčin problémů s pohyblivostí.

 • Polovina uživatelů schodišťových výtahů trpí problémy s kolenním kloubem;
 • 61 % potencionálních uživatelů schodišťových výtahů trpí problémy s kolenním kloubem.

Ve skutečnosti má 50% uživatelů schodišťových výtahů problémy s klouby; určité problémy s koleny / klouby byly zaznamenány u 61% potenciálních uživatelů.

To je důkaz, že problémy s koleny jsou velice běžné a způsobují fyzické omezení, jež chození po schodech nejen ztěžuje, ale činí jej také nebezpečným.

Jak je vidět níže, potíže s kolenními klouby představují 50 % problémů s pohyblivostí:

 • kosterní problémy (kolenní klouby) 50 %;
 • únava (32 %);
 • rovnováha / stabilita (30 %);
 • dýchací obtíže (23 %);
 • kardiovaskulární (21 %);
 • neurologické potíže (14 %);
 • zrakové problémy (12 %).

Revmatická artritida a osteoartritida mohou vést až ke stavu neschopnosti vyjít schody bez pomoci, proto doporučujeme prevenci prostřednictvím výtahových schodišť dříve, než k tomu dojde.

Prevence je péče

Prevence je lepší než léčba. Zejména v případech, kdy léčba neexistuje, jako je tomu u revmatické artritidy (RA) a osteoartritidy (OA).

„Unce prevence se vyrovná libře léku.“ Benjamin Franklin

Více než polovina potencionálních uživatelů schodišťové sedačky považuje za technické řešení, které je v každodenním životě velmi přínosné. Rádi bychom zdůraznili, že prevence je vždy na prvním místě a poskytuje zákazníkům užitečné a vzdělávací informace. Schodišťové sedačky jsou považovány za preventivní opatření i řešení

Společnosti Stannah na zákaznících opravdu záleží a uvědomuje si, jak obtížná může chůze po schodech být. Schopnost empatie vůči našim zákazníkům je naprosto nezbytná pro lepší porozumění jejich potřebám. Tento druh empatie je klíčovým faktorem při navrhování nejlepších produktů pro naše zákazníky. Technické aspekty jsou velmi důležité; kromě nich věnujeme také značný čas studiu literatury týkající se procesu stárnutí, abychom mohli lépe porozumět našim zákazníkům a přiblížit se jim.

Máme štěstí, že komunikujeme se zákazníky s těmi nejinspirativnějšími příběhy, kteří se potýkají s rostoucím věkem a příchodem artritidy. Emoce jsou našim každodenním chlebem a velice dobře chápeme, jak se na starších osobách může zvládání bolesti, různá omezení, frustrace a závislost psychologicky podepsat.

Pokud máte ve svém okolí milovanou osobu, kamaráda nebo kolegu trpícího bolestí kolen, nyní si máte představu, jakým překážkám čelí. Sami si ovšem musíme uvědomit, jak stresující může pro tyto osoby být přijmout své onemocnění a fyzická omezení. Kromě bolesti a neschopnosti volného pohybu po domě může docházet k pocitům beznaděje, ztráty kontroly nad svým životem či depresím. Pro naše blízké je obtížné přijmout skutečnost, že už nebudeme moci provádět určité činnosti. Běžně se setkáváme s případy, kdy se lidé snaží provádět své obvyklé činnosti, i když již fyzicky nemohou.

Jako pečovatel zcela jistě chcete mít klid a vědět, že váš příbuzný je v bezpečí, v pořádku a může se nezávisle pohybovat po domě.

I když na bolest kolen či problémy s koleny neexistuje definitivní lék, schodišťový výtah může pomoci předcházet dalšímu poškození kolenního kloubu.

Doufáme, že vám tento blog přinesl lepší pohled na téma problémů s koleny. Lepší léčba a konečná řešení by byly skvělé, nicméně porozumění a empatie jsou vždy skvělým začátkem na cestě k prevenci.

Prevence je péče!